Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2016 15:30
Sněžení

Sníh na silnicích způsobil chaos. Teď hrozí náledí! VAROVÁNÍ

Zdroj: TV Nova

Předpověď meteorologů se naplnila a od časného rána zasáhlo území České republiky sněžení. To v průběhu dne nabralo na síle a potrápilo především řidiče. Provoz na dálnicích brzdily hromadné nehody. Teď meteorologové varují, že ve čtvrtek potrápí Česko ledovka.

Česko ve středu potrápil sníh. Ve čtvrtek ale přijde ledovka. Meteorologové varovali před hrozbou náledí v Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Libereckém a Ústeckém kraji a v části krajů Královéhradeckého (okresy Jičín a Trutnov) a Vysočiny (okresy Havlíčkův Brod a Pelhřimov).

 

"Nad střední Evropou se bude udržovat frontální rozhraní mezi teplým vzduchem na východě a studeným na západě," varují meteorologové.

 

Sněžení ještě ve středu odpoledne nahradí na většině území déšť. V noci na čtvrtek pak teploty klesnou pod nulu. Náledí se bude vytvářet tam, kde nestihnou vyschnout mokré povrchy a zároveň se vyjasní.

 

"Největší pravděpodobnost tvorby náledí je v nížinách, kde bude během odpoledne sněhová pokrývka odtávat a v noci by pak mělo mrznout," varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Ve středu ráno komplikovaly sněžení a ledovka řidičům život hlavně na Šumavě.Silnice I.l třídy byly na Šumavě chemicky ošetřené. Viditelnost ale snižovalo sněžení. Sjízdné se zvýšenou opatrností byly také silnice II. a III. třídy, byť mohou být pokryté ledovkou.

 

Podle ČHMÚ ve středu v nížinách mělo napadnout pět centimetrů sněhu. Na horách až dvacet. V průběhu dne ale sněžení nabralo na síle a napadly i 3 centimetry sněhu za hodinu!

 

Sníh pokrýval i část dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. Se zvýšenou opatrností ale byla dálnice sjízdná. Sněžení zasáhlo i nejvytíženější dopravní tepnu v Česku, dálnici D1.

 

On-line reportáž

Sníh a ledovka komplikují dopravu v Česku

13:50

Sněžení se postupně přesunulo na sever Čech, bourá se na Jablonecku. Obtížně sjízdné jsou silnice na Trutnovsku

13:20

Dálnice D1 na 45. kilometru je už průjezdná jedním pruhem. Tvoří se ale velké kolony a auta místem projíždějí jen rychlostí 10 km/h

12:35

Bližší informace k nehodě na 45. kilometru dálnice D1. Podle ČTK srazilo projíždějící auto chodce. Dálnice musela být uzavřena. Na vozovce přistával vrtulník.

 

Nejvážnější byla situace mezi exity 49 a 56. Na 54,6 kilometru ve směru na Brno se srazilo na namrzlé vozovce osm automobilů. Nehoda si ale nevyžádala žádná zranění. Dálnice byla průjezdná jedním jízdním pruhem. Pravý jízdní pruh zablokoval na 52. km náraz vozidla do svodidel. Jen o pár set metrů dál, na 51,4 km, zablokovala nehoda tří aut levý jízdní pruh. Všechny nehody se obešly bez zranění.

 

Tolik štěstí ale neměl řidič, který havaroval ve směru na Prahu na 45. kilometru. Z vozu vystoupil a na dálnici jej smetl jiný vůz. S těžkými zraněními byl vrtulníkem přepraven do nemocnice.

 

"U zraněného byla nutná intenzivní přednemocniční léčba, ale byl při vědomí," uvedla pro ČTK mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Po nehodě dvou vozů a sanitky musel být uzavřen také Pražský okruh. V koloně se srazily i další vozy.

 

Nehoda na pražském okruhu:

 

Překvapil vás dnes sníh? Máte krásně zapadanou zahradu? Posílejte své fotografie zasněženého Česka na email zpravy@nova.cz

 

Meteorologové už varovali, že v některých okresech zasáhne Česko silné sněžení. Výstraha se týká Libereckého kraje a okresů Mladá Boleslav, Jičín, Turnov a Děčín. "Přes severní polovinu Čech přechází pásmo intenzivního sněžení s hodinovou intenzitou místy kolem 3 cm nového sněhu," varují meteorologové z ČHMÚ. Od jihu bude sněžení postupně slábnout.

 

17

GALERIE: Sníh

Zdroj: ČHMÚ

Meteoradar - Česko zasáhlo sněžení, Stav 17. 2. v 8:30

Takto to nad Českem vypadalo v 8:30

Hodnocení:

 

Sněžení a ledovka zasáhly také Plzeňský kraj. Na silnici III. třídy mezi Horažďovicemi a Velkými Hydčicemi uvázl kvůli ledovce kamion. Kvůli ledovce byly obtížně sjízdná také silnice I/27 v úseku mezi Železnou Rudou a Čachrovem. Potíže byly hlášeny také ze silnice I/20 u Kasejovic.

 

 

Na Liberecku řidiče ani tak netrápí sníh jako ledovka. Silnice jsou vymrzlé a kluzké. Uježděná vrstva sněhu leží na silnicích v Královéhradeckém kraji a v Železných horách v Pardubickém kraji.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Jarda zrovna seděl v autě, když ho to praštilo do očí. Něco takového vidíte jen jednou za život!

ABSURDNÍ KOMEDIE: Opilý muž zastavil provoz v tunelu. Neuvěříte, proč!

vbo TN.cz