Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.1. 2018 06:06
Výstraha ČHMÚ Napadne až 30 cm

Sníh a náledí komplikují dopravu v Česku. Dálnici D1 opět uzavřeli

Zdroj: TV Nova

Kvůli špatnému počasí musela být ve středu večer opět uzavřena dálnice D1. Intenzivní sněhové přeháňky a mrazy komplikovaly dopravu i jinde. Meteorologové navíc varují před silným větrem, náledím a silným sněžením.

Dálnice D1 musela být ve středu večer znovu uzavřena. Na 112. kilometru se ve směru na Prahu ve stoupání vytvořila ledovka. Kvůli odstaveným vozům, které kopec nemohly vyjet, úsek ošetřili silničáři jen s velkými obtížemi.

 

Kolona se táhla až ke 139. kilometru a začala se pomalu rozjíždět až kolem půlnoci. Ještě ve tři měřila 12 kilometrů. Situaci navíc zkomplikovala srážka dodávky a dvou kamionů na 121. kilometru. Naštěstí se obešla bez zranění, ale zablokovala jeden jízdní pruh.

 

Dálnici ve směru na Prahu přitom od úterního poledne blokovala hromadná nehoda. Kompletně se dálnici podařilo zprůjezdnit až ve středu kolem 18. hodiny.

 

Problematické jsou i další úseky. Na Vysočině je to třeba I/38 u Želetavy, I/34 u Pelhřimova a problémy jsou i v Jihlavě. V Libereckém kraji silničáři pro kamiony uzavřeli silnici z Tanvaldu na Harrachov.

 

Bouralo i v Praze a okolí. Mladý řidič nezvládl na rozbředlém sněhu před půlnocí v obci Bašť vytuněné BMW a narazil do sloupu. Spolujezdec se lehce zranil.

 

Mladík nezvládl na sněhu vytuněné BMW a málem porazil sloup
Zdroj: TN.cz Mladík nezvládl na sněhu vytuněné BMW a málem porazil sloup

 

A meteorologové očekávají, že se situace hned tak nezlepší. Naopak vydali několik výstrah před nebezpečným počasím. Od západu k nám proudí chladný a vlhký vzduch. Dnes a v noci na čtvrtek se budou vyskytovat sněhové přeháňky, lokálně mohou nasněžit až 3 centimetry za hodinu.

 

13

GALERIE: Mapy sněhu

Zdroj: Meteopress

Mapy sněhu - středa

Hodnocení:

 

"Během čtvrtečního dne bude od západu sněžit, přechodně i silně. Sněžení bude postupně v polohách pod 700 m, na jihu a západě pod 1100 m přecházet do deště se sněhem nebo do deště. Zejména na horách na severu může napadnout až 30 cm nového sněhu," upozorňují meteorologové. 

 

"Během čtvrtečního odpoledne od západu významně zesílí vítr. V jižní polovině území se místy vyskytnou nárazy 20 až 25 m/s (až 90 km/h), na horách kolem 30 m/s (kolem 110 km/h). V severní polovině území bude vítr velmi silný s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h) a na horách kolem 35 m/s (125
km/h). V noci na pátek bude vítr slábnout," varuje ČHMÚ.

 

Na horách mají ze sněhu radost, více v reportáži:

 

Od dneška se budou na horách na severu vytvářet sněhové jazyky nebo závěje. Nejintenzivnější tvorba závějí na horách na severu se očekává ve čtvrtek odpoledne a večer v důsledku velmi silného větru. V noci na pátek bude vítr slábnout a tvorba závějí ustávat.

 

Dnes večer a v noci na čtvrtek se bude v nižších a středních polohách místy vytvářet náledí a zmrazky.
 

VÝSTRAHA POČASÍ

 

Už od rána to téměř v celém Česku klouzalo. Ledovka potrápila nejen chodce, ale také řidiče. Ojediněle se objevovaly také mrznoucí mlhy a sněžení. Během dne se bude naše území nacházet v chladném západním proudění.

 

 

Předpověď na další dny
 

Během dnešního dne bude oblačno až zataženo, od západu se může zejména na horách objevit občasné sněžení, na jihovýchodě pod 300 metrů budou srážky smíšené. K večeru se začne vyjasňovat. Přes den se teploty vyšplhají k -1 až +3 stupňům, na horách budou maxima kolem -3 stupňů. Foukat bude zpočátku mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s, během dne v Čechách a později na Českomoravské vrchovině zesílí na čerstvý západní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Od vyšších poloh místy tvorba sněhových jazyků.

 

Sněžení neustane ani ve čtvrtek. Bude většinou oblačno a zejména na horách místy sněhové přeháňky. Od západu zataženo se sněžením, postupně v polohách pod 600 m, na jihu a západě pod 900 m déšť se sněhem nebo déšť. Na horách místy srážky vydatné. Navečer od severozápadu částečné ubývání oblačnosti a v Čechách místy sněhové přeháňky.

 

Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, na východě ojediněle až -5 °C. Přes den pak v maximech 1 až 5 °C, v Čechách místy až 7 °C. Vát bude čerstvý jižní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, s nárazy kolem 15 m/s, během dne od severozápadu na většině území silný 8 až 13 m/s, s nárazy 20 až 25 m/s (až 90 km/h), na horách 25 až 35 m/s (až 125 km/h). Od vyšších poloh tvorba sněhových jazyků nebo závějí.

 

 

V pátek už budou srážky spíše dešťové. V závěru pracovního týdne bude oblačno až polojasno, zpočátku místy, postupně jen ojediněle sněhové přeháňky, pod 400 m i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C.

 

Zpočátku čerstvý západní vítr 7 až 12 m/s, s nárazy 20 až 25 m/s (až 90 km/h), na horách 25 až 35 m/s (až 125 km/h) bude během noci od západu slábnout. Během dne čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s bude večer dále slábnout. Od vyšších poloh se budou tvořit sněhové jazyky nebo závěje.
 

Podívejte se na předpověď počasí:

mom TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama