Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 6. 2017
uprchlická krize

EU hrozí Česku obří pokutou! Až čtvrt miliardy za odmítání uprchlíků

Nápor migrantů v Idomeni
Zdroj: Profimedia
Uprchlíci. Ilustrační foto

Proti zemím, které odmítají přijímat uprchlíky, by Evropská komise měla zahájit řízení pro porušení smluv. O tom je přesvědčen šéf komise Jean-Claude Juncker, který to uvedl v rozhovoru s německým magazínem Spiegel. Takové nařízení by se dotklo i Česka, které odmítá kvóty plnit. Podle propočtů ministerstva vnitra by se případná pokuta mohla vyšplhat až do výše 270 milionů korun.

Evropská komise se bude tento týden zabývat tím, jestli zahájit řízení pro porušení kvót. "Rozhodnutí ještě nepadlo, ale já říkám: 'Já jsem pro'. Ne, abychom vyhrožovali, ale abychom dali jasně najevo, že schválené rozhodnutí je součástí platného práva, i když někdo hlasoval proti němu," řekl Juncker.

 

Na otázku, zda se možné řízení ze strany Evropské komise bude týkat Slovenska a Maďarska, Juncker odpověděl: "Těchto a dalších států". "Tady jde o evropskou solidaritu, která nemůže být jednosměrkou. Provoz se v ní musí pohybovat oběma směry," řekl dále k dlouhodobému sporu evropských zemí o kvóty Juncker.

 

Jednou ze zemí, která roce 2015 hlasovala proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků, byla i Česká republika. Dnes odmítá naplňovat nejen povinné kvóty, ale i dobrovolný závazek, který předtím učinila.

 

 

 

Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů. Žádné další už podle nedávného vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nepřijme. Chovanec to zdůvodnil mimo jiné zhoršenou bezpečnostní situací.

 

"Kvóty nefungují, migranti v zemích, které je přijmou, nezůstávají, EU ale strká hlavu do písku a odmítá přijmout realitu. Stále věřím, že EU nebude selektivně trestat ty, kteří upozorňují na nesmyslnost kvót. Šlo by o cestu do pekel, která by katastrofálně podkopala důvěru lidí v ČR v EU," napsal Chovanec ČTK.

 

Připomněl, že Česko se chce na řešení migrační krize podílet jiným způsobem než přijímáním migrantů, například zapojením do ochrany vnějších unijních hranic nebo podporou zemí, odkud běženci přicházejí.

 

"Pokud se Evropská komise rozhodne trestat země, které prosazují funkční řešení migrační krize, jako jedny z nejaktivnějších posílají policisty a experty do krizových oblastí a odmítají nefunkční a nesmyslné kvóty, půjde o špatný signál české veřejnosti," napsal ministr.
 

Chovanec dříve o výši možné pokuty nechtěl spekulovat, experti ministerstva vnitra podle něj mluví až o deseti milionech eur, v přepočtu asi 270 milionech korun. O další desítky tisíc by narůstalo penále za nesplněné povinnosti.

ČTK/ has TN.cz