Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.10. 2016 21:00
Gripeny na Islandu

Čeští piloti hlídají Evropu: Ve vzduchu už strávili 115 hodin

Zdroj: TV Nova

České stíhače, kteří hlídají vzdušný prostor Islandu, čeká další akce. Jakmile Gripeny ukončí svou současnou misi, přesunou se do Pobaltí. Čeští piloti k ostrému startu proti letadlu, které by narušilo islandský vzdušný prostor, zatím nemuseli. V rámci cvičných akcí strávili ve vzduchu téměř 115 hodin.

Čeští piloti mají za úkol strážit vzdušný prostor okolo nejzápadnější výspy Evropy. Do ostrého startu zatím nemuseli. Jejich trénink se při této misi zaměřuje i na cíle na mořské hladině. Gripeny proto simulovaly útok na francouzskou fregatu.

 

"To byla pro nás téměř nová zkušenost. Vlastně jsme většinou útočili ze vzdálenosti 40 kilometrů až tak, že jsme se přiblížili k lodi," popsal pilot Tomáš Merta. Válečnou loď přelétali čeští piloti zhruba ve sto metrech.

 

V případě skutečné akce pro ně ale není problém letět se svým strojem i několik málo metrů nad hladinou. "Snažíme se maximálně realizovat výcvik v nízkém létání nad hladinou moře, což nám chybí i z důvodů omezení hlukové zátěže obyvatelstva České republiky," vysvětlil velitel jednotky Jaroslav Tomaňa.

 

 

"Na základě toho musíme nosit i odpovídající vybavení, což je ten emergency suit, takzvaný neopren, který nám umožní v případě katapultáže nad mořem přežít nějakou delší dobu," doplnil pilot Martin Špaček.

 

Česká mise bude na Islandu trvat ještě zhruba 14 dní. Poté české vojáky vystřídají Italové, kteří tam budou od ledna do března.

 

České piloty nevlídné počasí podobné tomu islandskému čeká i na dalším místě, kde budou sloužit. "Následující mise bude pravděpodobně na Balt. Tam je tato mise naplánovaná někdy v roce 2019," dodal Josef Bečvář.

František Bůžek/epa TN.cz