Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.5. 2017 12:47
české reakce

Macronovi k vítězství pogratuloval i Zeman! Poslal tento TELEGRAM

Miloš Zeman - 2
Zdroj: Profimedia

Nadšené gratulace světových politiků začal Emmanuel Macron přijímat hned po zveřejnění prvních odhadů výsledků druhého kola prezidentských voleb ve Francii - a gratulace posílají i čeští politici. Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude Francie hrdou součástí EU, prezident Miloš Zeman už plánuje s Macronem schůzku.

Jako jedna z prvních přišla gratulace od německé kancléřky Angely Merkelové, které Macron následně po telefonu sdělil, že brzy zavítá do Berlína. Britská premiérka Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump uvedli, že se těší na spolupráci s nově zvoleným prezidentem. Velmi rychle pogratulovali Macronovi i vedoucí představitelé Evropské unie.

 

Trump tak učinil i přesto, že jeho protiimigrační politika a ochranářská ekonomická opatření mají blíže k plánům poražené kandidátky Marine Le Penové než k liberálnímu Macronovu přístupu. "Gratuluji příštímu prezidentovi Francie Emmanuelu Macronovi k jeho dnešnímu velkému vítězství. Velice se těším na spolupráci s ním," uvedl Trump na twitteru.

 

Vítězství proevropského Macrona přivítalo Německo. "Vaše vítězství je vítězstvím pro silnou, jednotnou Evropu a pro francouzsko-německé přátelství," napsal mluvčí Angely Merkelové Steffen Seibert. Merkelová podle Reuters poté s Macronem absolvovala "velmi srdečný" telefonický rozhovor, ve kterém jí údajně oznámil, že se "velmi rychle" vydá na návštěvu Berlína.

 

 

Pouhých několik minut potřebovali vrcholní představitelé Evropské unie, aby pogratulovali Emmanuelu Macronovi k vítězství ve druhém kole francouzských prezidentských voleb. Francouzi si vybrali evropskou budoucnost, napsal Macronovi předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Gratuluji francouzskému lidu, že si vybral volnost, rovnost a bratrství nad tyranií 'fake news'," uvedl na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.

 

České reakce

 

A vítězství proevropského Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách vítají i čeští politici. "Francouzští voliči dali jasně najevo, že odmítají nacionalismus, populismus a izolaci své země," uvedl v prohlášení premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Většina voličů se rozhodla pro prezidenta, který bude reprezentovat Francii moderní a otevřenou. Tu Francii, která je hrdým státem, jenž položil základy integrace a je důležitým motorem budoucího pokračování evropské spolupráce," dodal. Na twitteru pak Macronovi pogratuloval.

 

I ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) zvolení Macrona vítá, protože jako prezident chce, aby Francie hrála silnou a konstruktivní roli v EU, což je v současné době důležité.

 

Výsledek francouzských voleb přivítali i další čeští politici, někteří ale s výhradami. "Prohra M. Le Penové je dobrou zprávou. Ale jásat nad výhrou E. Macrona můžeme jen těžko. Na krizi EU nenabízí žádné dobré řešení," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

 

 

Menší výhrady měl sice i europoslanec Jiří Pospíšil, Le Penová by ale podle něj zase rozkládala EU a NATO. "Teď ve Francii, před pár týdny v Holandsku a před tím v Rakousku zvítězil rozum a zodpovědnost. Tak do toho i u nás!" burcoval na twitteru pro změnu ministr kultury Daniel Herman.

 

Pogratuloval i prezident

 

A svému francouzskému protějšku pogratuloval i prezident Miloš Zeman, který věří, že ze svých funkcí budou obě hlavy státu moci přispět "k dalšímu prohloubení a rozvoji tradičního přátelství mezi zeměmi".

 

Gratulační telegram:

Vaše Excelence,

dovolte mi, abych Vám srdečně pogratuloval k Vašemu zvolení prezidentem Francouzské republiky.

Těší mě výborná úroveň vztahů mezi Českou a Francouzskou republikou a rozvíjející se spolupráce v politické, ekonomické i kulturní oblasti. Pevně věřím, že se nám podaří nalézt příležitost k osobnímu setkání a že tak budeme moci ze svých funkcí přispět k dalšímu prohloubení a rozvoji tradičního přátelství mezi našimi zeměmi.

Dovolte mi proto, abych využil této slavnostní příležitosti a pozval Vás i Vaši choť ke státní návštěvě České republiky. Bylo by mi potěšením, kdybych Vás mohl přivítat na Pražském Hradě, prastarém sídle českých králů.

Vážený pane prezidente, přeji Vám pevné zdraví a hodně štěstí a úspěchů ve Vaší zodpovědné funkci.

S úctou


Miloš Zeman
prezident České republiky

 

Kdo doprovodil Macrona k urnám a jaké cíle byly jeho protikandidátky Le Penové? Podívejte se v reportáži:

ČTK/ lud TN.cz