Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.9. 2017 00:12
reakce politiků

Čeští politici gratulují Merkelové, podle Babiše vítězem voleb není

Andrej Babiš, Angela Merkelová
Zdroj: TN.cz
Andrej Babiš, Angela Merkelová

Ačkoliv ještě nejsou zveřejněné definitivní výsledky voleb, podle odhadů jasně zvítězila strana CDU/CSU Angely Merkelové. Kancléřce už přejí i čeští politici. Podle šéfa hnutí ANO však důvod k radosti rozhodně Merkelová nemá, protože faktickým vítězem je protiimigrantská strana AfD, která se umístila třetí.

Konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) podle prognóz značně oslabily a jejich dosavadní vláda skončí. Všechny čtyři další strany, které zasednou v novém Spolkovém sněmu, si polepšily. Týká se to především protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD), jejíž vstup do parlamentu je vnímán jako přelom v dějinách spolkové republiky.

 

V čele vlády přes volební zemětřesení, jak o něm mluví média, zůstane nejspíš nadále kancléřka Angela Merkelová, jejíž CDU/CSU bude i přes ztráty nejsilnější frakcí. A čeští politici už kancléřce gratulují k vítězství.

 

"Věřím,že brzy sestaví stabilní vládu.Bude to důležité pro Evropu i česko-německé vztahy," sdělil premiér Bohuslav Sobotka prostřednictvím twitteru a Merkelové poblahopřál

 

 

Pro ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je čtvrté vítězství Merkelové v řadě důkazem, že v Německu vládne spokojenost. "Blahopřeji A. Merkel a těším se na další spolupráci mezi DE a ČR," uvedl na sociální síti.

 

 

"Vládní strany v SRN ztratily, část německých voličů se rozhodla protestovat především proti migrační politice. Navzdory tomu má Německo šanci na demokratickou vládu v čele s konzervativní CDU/CSU, která bude mít příležitost napravit chyby, které se staly," reagoval na výsledky voleb předseda ODS Petr Fiala.

 

"Blahopřeji A.Merkel k jasnému vítězství. Blahopřeji Němcům, že dali přednost demokracii a humanismu před populismem a nesnášenlivostí," uvedl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

Ministr kultury Daniel Herman také vítězství Merkelové vítá. "Stabilita a prosperita dostaly zelenou. Ted držím Angele palce k sestavení stabilní vlády," sdělil.

 

Za "úžasný výsledek" označil naopak bývalý prezident Václav Klaus úspěch protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Stranu osobně podpořil na předvolebních shromážděních.

 

Předseda Sněmovny Jan Hamáček je rád, že volby vyhrály proevropské strany, naopak je zklamaný, že se na třetí místo dostala protiimigrační AfD. Právě ta je podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše faktickým vítězem voleb. "Vítězem voleb je vlastně AfD, která výrazně posílila na tématu uprchlíků a bezpečnosti," myslí si Babiš.

ČTK/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

25.9. | 04:15 bogorovnyj
61
Smutnej pohled naten festival České úlisnosti a vlezdoprdelství. Český tradiční ...
24.9. | 23:16 nelzi
-13
Welcome rufuges
13.10. | 08:59 Jana
0
Náhlasit nevhodný komentář
Merkel pomalu a jistě chce zřejmě ovládnout v budoucnosti celou evropu s pomocí muslimů.
25.9. | 20:25 Annaanna Malatova
1
Náhlasit nevhodný komentář
udajne jsou v tom miliardove zakazky ze zemi jako je Saudi- ropa to je ta odpoved- nemuze nikdo byt az tak hloupy, ani Adelka neni hloupa, jde o penize a o moc moc penez.....z nichz my nevidime nic...
25.9. | 20:23 Annaanna Malatova
1
Náhlasit nevhodný komentář
jinak Merkel samozrejme nebude kamaradka Babise ktery okyval s Capim hnizdem system, ale je fakt, ze ona neni o nic lepsi, de fakto zapleveli Evropu islamisty, bude mnohonasobne vyssi a uz je kriminalita, boje v ulicich, a rozlozeni Evropy je mozne..misto vyuziti evropskych pracovnich zdroju..
25.9. | 20:21 Annaanna Malatova
1
Náhlasit nevhodný komentář
no hlavne ze Nemecko se po komedii zvane sametova revouce nechalo slyset, ze 7 minimalne let nesmime do Nemecka jit pracovat legalne, abychom nekradli nemcum praci- par mozna desitek tisic lidi mozna mene, ale miliony cizich lidi nelegalne nekde z Afriky, s navyky barbaru, s ideologii bere..
25.9. | 19:13 jkazatel
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak se dočítám, že stabilita a zvýšení životní úrovně závisí na terorismu ?? Asi ano, těmi útoky se sníží populace Němců.
25.9. | 19:10 jkazatel
0
Náhlasit nevhodný komentář
Takže co dál ?? Všichni tam i tady si přejí terorismus ?? A vědí vůbec ti, co si to přejí, jak vypadají mrtví ?? Třeba ti co se po teroristickém útoku sbírají na lopatu ?? Možná to zažijí a pak si budou přát, aby se nikdy nenarodili. Já to viděl, není tom příjemné, ale podle Sobotky si máte zvykat.
25.9. | 11:23 alois223
12
Náhlasit nevhodný komentář
Oni tu krávu včera na nově srovnávali s královnou Alžbětou II. To si děláte pr...?
25.9. | 11:13 Milan Brejcha
12
Náhlasit nevhodný komentář
To si opravdu sudeťáci do čela zvolili babu jagu !!!!!!
25.9. | 09:46 bobule6
29
Náhlasit nevhodný komentář
Aby se z té krávy všichni neposr..rali. Sralbotka jako vždy v první linii gratulantů.
25.9. | 09:37 Lubomír Walder
23
Náhlasit nevhodný komentář
Vítězství Merkelové ve volbách není katastrofa jen pro Německo, ale pro celou Evropu. Historie se bude opakovat, ale trochu jinak. Výsledek bude stejný. Zničení Evropy.