Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.9. 2017 00:12
reakce politiků

Čeští politici gratulují Merkelové, podle Babiše vítězem voleb není

Andrej Babiš, Angela Merkelová
Zdroj: TN.cz
Andrej Babiš, Angela Merkelová

Ačkoliv ještě nejsou zveřejněné definitivní výsledky voleb, podle odhadů jasně zvítězila strana CDU/CSU Angely Merkelové. Kancléřce už přejí i čeští politici. Podle šéfa hnutí ANO však důvod k radosti rozhodně Merkelová nemá, protože faktickým vítězem je protiimigrantská strana AfD, která se umístila třetí.

Konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) podle prognóz značně oslabily a jejich dosavadní vláda skončí. Všechny čtyři další strany, které zasednou v novém Spolkovém sněmu, si polepšily. Týká se to především protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD), jejíž vstup do parlamentu je vnímán jako přelom v dějinách spolkové republiky.

 

V čele vlády přes volební zemětřesení, jak o něm mluví média, zůstane nejspíš nadále kancléřka Angela Merkelová, jejíž CDU/CSU bude i přes ztráty nejsilnější frakcí. A čeští politici už kancléřce gratulují k vítězství.

 

"Věřím,že brzy sestaví stabilní vládu.Bude to důležité pro Evropu i česko-německé vztahy," sdělil premiér Bohuslav Sobotka prostřednictvím twitteru a Merkelové poblahopřál

 

 

Pro ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je čtvrté vítězství Merkelové v řadě důkazem, že v Německu vládne spokojenost. "Blahopřeji A. Merkel a těším se na další spolupráci mezi DE a ČR," uvedl na sociální síti.

 

 

"Vládní strany v SRN ztratily, část německých voličů se rozhodla protestovat především proti migrační politice. Navzdory tomu má Německo šanci na demokratickou vládu v čele s konzervativní CDU/CSU, která bude mít příležitost napravit chyby, které se staly," reagoval na výsledky voleb předseda ODS Petr Fiala.

 

"Blahopřeji A.Merkel k jasnému vítězství. Blahopřeji Němcům, že dali přednost demokracii a humanismu před populismem a nesnášenlivostí," uvedl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

Ministr kultury Daniel Herman také vítězství Merkelové vítá. "Stabilita a prosperita dostaly zelenou. Ted držím Angele palce k sestavení stabilní vlády," sdělil.

 

Za "úžasný výsledek" označil naopak bývalý prezident Václav Klaus úspěch protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Stranu osobně podpořil na předvolebních shromážděních.

 

Předseda Sněmovny Jan Hamáček je rád, že volby vyhrály proevropské strany, naopak je zklamaný, že se na třetí místo dostala protiimigrační AfD. Právě ta je podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše faktickým vítězem voleb. "Vítězem voleb je vlastně AfD, která výrazně posílila na tématu uprchlíků a bezpečnosti," myslí si Babiš.

ČTK/ lud TN.cz