Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 7. 2017
dovolená s mazlíčky

Cestujete na dovolenou se psem? Jen pas nestačí! Co potřebuje?

Zdroj: Snídaně s Novou

Majitelé domácích mazlíčků před dovolenou musí řešit otázku, kdo se o jejich miláčky postará, až nebudou doma. Pokud ale nikoho takového nemáte nebo se od nich nedokážete odloučit, pak vám nezbývá, než je vzít na prázdniny s sebou. Na co si dát při cestování s mazlíčky pozor?

Jestliže se rozhodnete vzít s sebou na dovolenou pejska, musíte myslet na to, že strávit několik hodin v autě pro něj může být hodně krušné. První, co byste si měli ujasnit, je způsob, jak budete zvíře přepravovat. "Nejbezpečnější je mít pejska v zabudovaném boxu přímo v autě, což má málokdo. Další variantou je mít ho připnutého na kšírách k pásu nebo v zavazadlovém prostoru odděleném mříží," vysvětluje chovatelka psů Kateřina Kadlecová.

 

I pejsek potřebuje mít k cestování vlastní doklady. Nutností je tzv. petpas, který mu vystaví veterinář, a také patřičná očkování. Například do Chorvatska musí být očkován proti vzteklině, přičemž očkování nesmí být starší než jeden rok a čerstvější než měsíc. Naproti tomu odčervení vyžadováno není. Cestovat na očkovací průkaz už není možné a pejsek navíc musí být čipovaný nebo musí mít čitelné tetování. 

 

Samozřejmě mu musíte přibalit i stravu, abyste ji nemuseli kupovat v zahraničí. Musíte mu zajistit také vodu a stín a především dbát na to, aby pes nebyl dlouho na sluníčku a nepřehřál se.

 

 

A jak to mají pejsci se slanou mořskou vodou? Psi vodu milují, jenže ta slaná je může dráždit. Je proto lepší je po koupání v moři opláchnout sladkou vodou. Pozor dávejte i na to, aby slanou vodu zbytečně nepili, protože by mohli mít průjem. Psa byste také neměli nechat válet v písku, aby se mu nedostal do očí.

 

"Pokud máte psa bez srsti, nezapomeňte ho mazat opalovacím krémem s faktorem minimálně 20 nebo 30. To samé platí pro pejsky s růžovým čumákem," radí Kadlecová. Zároveň ale dodává, že je velkou chybou pejsky holit, narušujete tím totiž přirozenou termoregulaci psího těla.

mom TN.cz