Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.6. 2017 18:37
soudní jednání

Kapitán potopené lodi na Slapech si vyslechl trest. Do vězení nejde

Zdroj: TV Nova

Okresní soud v Příbrami v úterý projednával nehodu přívozu na Slapské přehradě, který se loni v červenci potopil. Kapitán tehdy podle policie vpustil na palubu moc lidí a přetížená loď se zhruba uprostřed přehrady začala potápět. Naštěstí se nehoda obešla bez zranění. Muž za své jednání dostal podmínku.

Soud v úterý vyslechl obžalovaného kapitána přívozu Václava Preka a několik svědků, kteří byli v době nehody na palubě. Pokud se Preka v následujících letech ničím neproviní, do vězení nepůjde. Dostal dvouletý trest odnětí svobody s podmínkou na 5 let.

 

Událost se stala 30. července. Loď začala nabírat vodu, lidem nejdříve sahala po kolena a pak až po prsa. Nakonec vystoupala do dvou třetin výšky střešní konstrukce, úplnému klesnutí lodi na dno zřejmě bránily ochranné plováky.

 

Plavidlo smělo převážet maximálně 33 cestujících, na palubě jich ale bylo 49, mezi nimi i malé děti v kočárcích. "Chtěl bych se omluvit za to, co se stalo. Prostě jsem nespočítal lidi," uvedl obžalovaný.

 

 

 Převozníkovi prý při odplouvání nepřišlo nic divného. Někteří cestující však situaci popsali jinak. Podle jednoho ze svědků měla loď menší potíže už při vyplouvání a kapitán ji musel odstrkovat tyčí od mola. Převozník ale tvrdil, že loď takto odpichoval běžně. 

 

"Přišlo mi od začátku divné, že se tolik lidí na loď vejde. Přesto jsem tam vlezla, dodnes si to vyčítám," uvedla svědkyně, která při vzpomínce na plavbu ze Staré Živohoště do Nové těžko přemáhala pláč.

 

"Normálně jsem dojel zhruba doprostřed (přehrady) a pak se tam nahrnula voda," popsal osudové okamžiky obžalovaný, který přívoz provozoval čtvrt století a žádné problémy prý nikdy neměl. 


Naštěstí na Slapech v té chvíli závodily plachetnice a jejich posádky začaly lidi vytahovat na lodě. "Jsem neplavec, takže jsem se strašně vyděsila, držela jsem se zábradlí. Myslím si, že kdyby tam nebyly ty lodě, dopadlo by to hůř," uvedla jedna svědkyně.

 

Podle kriminalistů nebyl na palubě dostatek záchranných pomůcek. Znalec ale tu informaci označil za irelevantní. "Takováhle nehoda se naprosto nepředpokládá," podotkl.

 

Cestující žádají uhrazení majetkové i nemajetkové újmy, většinou jde o částky kolem 10.000 Kč.

has TN.cz