Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.10. 2017 18:56
Dejte si pozor

Chataři zazimovávají chalupy, ty jsou přitom lákadlem pro zloděje

Zdroj: TV Nova

S podzimem se tisíce chat a chalup až do jara stávají terčem zlodějů. A mnohdy tomu nezabrání ani petlice, zámky a okenice. Policisté proto doporučují, aby majitelé v opuštěných chatách nenechávali nic cenného a dokonce ani trvanlivé potraviny, nebo alkohol.

Zatímco někde chataři pomalu zazimovávají, na Trutnovsku měli jiné starosti. Za poslední týdny tu jeden 46letý zloděj udělal nešťastnými hned dvanáct z nich. Do chat se dostal vypáčením dveří nebo okenic a kradl potraviny, alkohol nebo oblečení.

Reklama

 

Osudným se mu stalo to, že se vrátil na místo, kde už jednou kradl. Jenže tam si na něj počkali policisté. "Viděli ho, jak utíká, vydali se za ním a po chvíli ho dopadli," řekl TV Nova policejní mluvčí Jan Čížkovský.

 

Šestačtyřicetiletý recidivista je už ve vazbě, jenže to se do statistik chatové kriminality promítne jen drobně. Třeba chatovou osadu v Kuněticích už v minulosti zloději opakovaně navštívili. A místní už začali řešit, jak chatovou osadu ohlídat.

 

 

Většina z nich se na zimu stěhuje, vždy ale prý někdo bude poblíž. Obyvatelé osady se tak domluvili, že ji sousedé budou jezdit kontrolovat. Pomáhat budou s hlídáním i policisté a strážníci.

 

"Nenechávat cenné věci v chatě, nenechávat tam ani věci, které by mohly posloužit k vniknutí zloději dovnitř," radí Eva Kněžourová z Městské Policie Hradec Králové. Policejní mluvčí Jan Čížkovský ale radí, aby se chataři nesnažili případného zloděje zastavit nebo zadržet, ale obrátili se na linku 158.

 

 

Přesto se dá říct, že se tuhle kriminalitu moc snížit nedaří a to někdy chataře dovede k velmi razantním činům. František Muzikant si 4x vykradenou chatu rozhodl ochránit sám. Na zloděje nastražená výbušnina v kovové trubce skutečně explodovala a zloděj přišel o nohu.

 

Další důchodce zase nastražil do své chaty čtyři samostříly, a šíp z jednoho z nich vážně zranil dalšího nenechavce. Oba chataře to stálo několikaleté popotahování po soudech.
 

vbo, Filip Pultar TN.cz
Reklama