Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 3. 2017
přísný výběr

Chcete být vojákem z povolání? Takhle dopadl náš reportér...

Zdroj: TV Nova

Armáda chce letos nabrat asi dva a půl tisíce nových vojáků. Snížila kvůli tomu i nároky na zdravotní stav rekrutů, kteří však mimo jiné musí projít testy fyzické zdatnosti. Roli uchazeče o tuto práci si vyzkoušel i reportér Ondřej Požár. A jak v tělocvičně dopadl, se podívejte v reportáži.

Voják z povolání je nedostatkovým zbožím a armáda má volná místa. Pokud i vy zvažujete se přidat k armádě, musíte splnit následující požadavky.

 

- věk minimálně 18 let
- trestní bezúhonnost
- zdravotní způsobilost
- dostatečné vzdělání - minimálně výuční list
- uchazeč nesmí být členem politické strany ani odborové organizace
- uchazeč musí složit vojenskou přísahu

 

Kromě splnění zákonných podmínek musí uchazeč splňovat i další požadavky, které jsou spjaty s konkrétní obsazovanou pozicí (např. specifické kvalifikační požadavky, vyšší nároky na zdravotní způsobilost, míry, praxe apod.).

 

Například členové hradní stráže musí být vysocí mezi 178 a 188 cm a mít BMI nižší než 25. Pokud chcete pracovat jako časovač děla, musíte být vysocí od 185 cm.

 

Přijetí do armády ovšem může být značně zdlouhavý proces - nejprve se musíte zaregistrovat na internetu, zajít do vojenského náborového střediska, nechat se vyšetřit ve vojenské nemocnici, znovu navštívit náborové středisko. Poté musíte splnit fyzické testy a doufat, že armáda bude potřebovat někoho s vašimi dovednostmi a vyberou si vás.

 

Finanční náležitosti a výhody vojáka z povolání

Pokud jde o peníze, plat profesionálního vojáka se skládá z více částí - základního služebního tarifu, výkonnostního příplatku (osobní ohodnocení jednou ročně), zvláštního příplatku (například za práci v rizikové oblasti), příspěvku na bydlení (od 3 tisíc korun měsíčně), stabilizačního příplatku a náhrad v případě dojíždění. Voják také má příspěvky na bydlení, na které má nárok po uplynutí tříměsíční zkušební doby.

 

Měsíční služební tarif

 

Vojáci pracují 40 hodin týdně a mají 37 dní dovolené za rok. Cenou za to je, že armáda rozhoduje o tom, kde bude voják sloužit, i když je samozřejmě možné i přeložení na osobní žádost. Nadřízený může vojákovi na jeho žádost ze závažných důvodů udělit dovolenou bez nároku na peněžní náležitosti, nejdéle však na dobu 12 měsíců.

 

Pokud uvažujete o tom, že zkusíte kariéru v armádě, všechny potřebné informace včetně registračního formuláře najdete ZDE.

has TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.3. | 22:58 allanaldik
6
kdyz vidim co se tam hlasi, tak se nedivim jakou mame armadu. kdyz reporter ...
19.3. | 22:01 Ukradeny Trotl
-1
praxe apod. ... Opět dobrá legrace. Takže toto asi splní jedině ten koho z ...
20.3. | 16:32 Romulus Augustus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Myslíte, že válka se povede jinak? Proboha jak? Budou tu létat drony jako v Terminátorovi? To co máme v uniformě je opravdu maskovaný policejní oddíl, jak dlouho vydrží v bitvě je otázka, zbytek bojeschopných si bude lakovat nehty.
20.3. | 14:05 sigr
1
Náhlasit nevhodný komentář
Žoldáci jsou dnes ve většině samý zdrogovaní homosexuálové. Viz za ex Havla kauza hradní stáže. No to jsou tedy opravdu velmi náročné testy.
20.3. | 12:46 kacipavel
1
Náhlasit nevhodný komentář
23 000 lidí ve vojenské uniformě , z toho je 5 000 kancelářských a k tomu 42 000 policistů a nejsou schopni ani ubránit naše hranice ‼A navíc ..co je v česku ještě české ( prodáno cizákům, rozkradeno atd ..je to hnus !)
20.3. | 11:57 haha33
2
Náhlasit nevhodný komentář
teda jestli je ta tabulka pravdivá, tak to se nedivím, že k nim nikdo nechce, vojín až četař, to je hrůza. PO zdanění jim zbyde prdlajs. To i pracák je snad lepší :-) JInak ale nevím proč bychom měli mít armádu... stačí že máme ty vlivné spojence :-)))
20.3. | 09:19 Petr Kelenda
3
Náhlasit nevhodný komentář
Dávno je nová doba a války se vedou jiným způsobem než pěchotou.Já např.nechápu proč má mít ČR armádu,když nám tu nic nepatří.Banky,podniky,vodárny jsou v držení cizáků a za ty já bojovat nikdy nebudu!Čus!
20.3. | 06:21 pater11
1
Náhlasit nevhodný komentář
Neee dekujem stacila ta vase pakarna.
20.3. | 01:02 dodo752
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem pro povinnou základní vojenskou službu minimálně 18 měsíců maximálně 24 měsíců, také bych ještě zmírnil fyzické testy pro učastníky kteří by chtěli byt vojákem z povolaní
19.3. | 22:59 karl-z-bahnhofu
3
Náhlasit nevhodný komentář
overal: Asi si pletete vojáky z povolání s vojáky z povalování ! :-)))
19.3. | 22:58 allanaldik
6
Náhlasit nevhodný komentář
kdyz vidim co se tam hlasi, tak se nedivim jakou mame armadu. kdyz reporter neudela fyzicke testy pro zacatecniky tak je neco spatne. Ty pozadavky jsou smesne a jeste smesnejsi je ,,bezny obcan" kdyz to nezvladne.
19.3. | 22:51 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
Nejvíce mě pobavilo spojení: "vojáci pracují"! Já musel na dva roky na vojnu, ale vojáka z povolání jsem pracovat nikdy neviděl!!!