Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 1. 2017
jak na to

Chcete zhubnout? Tyto chyby jsou při cvičení a dietách nejčastější!

Hubnutí
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Dali jste si předsevzetí, že v novém roce začnete cvičit, nebo prostě jen chcete shodit kila, která jste přibrali během Vánoc? Může se vám to podařit i bez hodin strávených ve fitku a drastických diet, musíte se ale vyvarovat zbytečných chyb.

Děsí vás představa, že cvičíte před zraky desítek lidí ve fitness centru? Hubnout se dá i v pohodlí domova, budete ale potřebovat daleko větší motivaci. "Doma je spousta věcí, které vás budou rozptylovat a rušit - ať už televize, děti nebo různé povinnosti. Když je člověk ve fitku, řekne si, že nepromarní hodinu tím, že tam budu jen postávat, a vážně začne cvičit," vysvětluje trenér Jakub Kochta.

 

Zatímco ve fitness centru na vás při cvičení může trenér dohlédnout, doma musíte na správnost cviků dbát sami, tedy pokud chcete dosáhnout kýženého výsledku. Základem jsou dřepy, kliky a zkracovačky.

 

Podívejte se, co radí odborník:

 

Dřepy

Nohy si postavte na šíři ramen, abyste měli pevný postoj. Nejčastější chybou začátečníků je, že kolena tlačí před špičku a tím si kolena ničí. Člověk by měl být vyprsený, tlačit zadek šikmě dolů a jít přes paty - s nádechem dolů, s výdechem nahoru.

 

Kliky

Ruce položte do polohy o něco širší, než je šířka vašich ramen. Důležité je klik provádět přes hrudník - s nádechem hrudník tlačíte dolů, s výdechem se vracíte nahoru. Nemělo by se stát, že je člověk prohnutý v bedrech, celé tělo musí být v rovině.

 

Zkracovačky

Zkracovačka je velmi podobná sklapovačce, přesto je v ní ale rozdíl. Stejně jako při sklapovačce si lehnete na záda a pokrčíte nohy, důležité je po celou dobu cviku tlačit bedra k podložce. Bradou směřujete do prsní jamky, ruce si dáte v týl. S výdechem hlavu tlačíte k hrudníku a dýcháte do břicha. Nejčastějším problém je, když zvednete bedra, pak břicho vůbec neposílíte a navíc si ničíte záda.

 

 

Jak na diety?

"Ze začátku byste to neměli s cvičením přehánět. Stačí chodit do posilovny dvakrát týdně, aby si tělo zvyklo. To samé platí i o dietách. Nemusí vám ze stolu hned zmizet všechno nezdravé, lepší je se neřestí zbavovat postupně," radí Kochta.

 

Cvičení a diety by měly jít ruku v ruce, jen pomocí diet se vám totiž bude hubnout špatně. "Dieta může být radikální, můžete shodit třeba sedm kilo za měsíc, ale když se nebudete hýbat a začnete zase normálně jíst, velmi snadno nastane jojo efekt," popisuje trenér. Pokud chcete zhubnout dlouhodobě, je podle něj optimální shodit měsíčně asi kilo, kilo a půl. Přehnaná intenzita cvičení a diet navíc rychle vede ke ztrátě motivace.

 

Důležité je zvyknout si jíst pravidelně a zdravě. Proto je vhodné si dopředu naplánovat, co budete další den jíst. Vyhnete se tak situaci, kdy dostanete hlad a jediné, co vám přijde pod ruku, bude něco nezdravého.

 

 

Pokud chcete zhubnout, měli byste se vzdát veškerého alkoholu. Když se totiž tělo soustředí na jeho odbourávání, nezbývá mu čas na spalování jiných živin, které se pak v těle usazují ve formě tuku. Nezapomínejte ale na pitný režim, tekutiny jsou pro tělo nepostradatelné a navíc pomáhají překonat případný pocit hladu.

mom TN.cz