Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 11. 2017
Nebezpečná hračka

Chlapec oslnil laserem vrtulník! Jeho hraní mohlo skončit tragédií

Vrtulník
Zdroj: Thinkstockphotos
Vrtulník. Ilustrační foto

Šestiletý chlapec v srpnu oslňoval laserem vrtulník, který z Letiště Václava Havla Praha převážel na Moravu orgán k okamžité transplantaci. Policii se nyní podařilo dítě dopadnout. Hračku dostal od rodičů. Podobně si s ní hrál i jeho straší bratr.

Piloti Letecké služby Policejního prezídia převáželi životně důležitý orgán určený k transplantaci. "Krátce po vzletu ale nastala situace, která mohla ve vteřině snažení pilotů zmařit na samém prvopočátku jejich mise. Z okna jednoho bytu v oblasti Prahy Ruzyně totiž zazářil nepřehlédnutelný zelený paprsek," popsal dramatickou chvíli policejní mluvčí Tomáš Hulan.

 

"Laser zasáhl příď policejního vrtulníku a na několik vteřin doslova oslepil piloty," dodal mluvčí. Jednalo se o velice krátký okamžik, ale podle policie mohl mít v důsledku dokonce až tragické následky.

 

Piloti situaci zvládli a náklad dopravili na místo určení v pořádku a včas. Policie se snažila zjistit, kdo piloty oslnil, protože "ohrozil životy". "Můžeme se pouze domnívat, jakou ´paseku´ by způsobil policejní vrtulník v případě, že by havaroval do obydlené oblasti," dodal Hulan.

 

 

Kriminalistům se podařilo "natipovat" několik bytů panelového domu v blízkosti letiště. Detektivové zjistili, ze kterého bytu paprsek vyšel a kdo měl laser v ruce v době události. "Vrtulník laserem oslnil teprve šestiletý chlapec, kterému tuto nebezpečnou hračku koupila maminka," dodal Hulan.

 

Chlapec vyšetřovatelům řekl, že netušil, co může "pouhým světélkováním" způsobit. Na vrtulník prý laserem blikal proto, že se ve svém pokoji před spaním nudil a tímto způsobem se bavil. Podobný způsob zábavy přiznal i jeho starší bratr.

 

"Kriminalisté událost prošetřovali pro podezření z trestného činu obecné ohrožení," dodal Hulan s tím, že chlapce kvůli jeho věku nemohou trestně stíhat. "Pokud by se tohoto jednání dopustila osoba plnoletá a trestně stíhatelná, hrozil by jí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na tři roky," dodal mluvčí.


Policie varuje, že podobná hračka může být velmi nebezpečná. "Hra s laserem může skončit tragédií, kterou mohou zaplatit životem desítky nevinných cestujících osobních letadel, která jsou také terčem těchto útoků. Jen v Praze řešili policisté za poslední rok šest takových oslnění, která naštěstí neměla fatální následek," zakončil Hulan.

 

Podívejte se na reportáž o podobném případu, kdy laserem oslnili piloty vrtulníku: 

ham TN.cz