Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 5. 2017
tragický osud

Ben radši spáchal sebevraždu, měl se totiž vrátit do ústavu!

Benjamín
Zdroj: TV Markíza/ Reflex

Patnáctiletý Benjamín spáchal sebevraždu, protože se nechtěl vrátit do výchovného ústavu. V té době se však jeho život obracel k lepšímu. Matka promluvila o tragickém osudu syna, který provází souhra nešťastných událostí. Žena po smrti darovala jeho orgány.

Bitky, krádeže a alkohol -  kvůli mnohým problémů byl Benjamín umístěn do výchovného ústavu v obci Čerenčany. "Do reedukační ústavu se dostal, protože byl od malička problémové dítě. Prožil hodně šikany a týrání ze strany otce. Snažil se mermomocí někde zapadnout. Bohužel zapadl do nepříliš dobré party chlapců," řekla TV Markíza Benova matka Lenka Vargovská, jejíž syn zemřel v roce 2015. Až nyní se však rozhodla jeho příběh zveřejnit.


Život chlapce se údajně obracel k lepšímu, když ho přijali na střední školu. Učil se na pomocného kuchaře. Podle učitelů byl pilný, pracovitý a spolehlivý.

 

Jeho svět se však začal brzy opět hroutit. Soudním rozhodnutím ho přeložili do výchovného centra v obci Hlohovec, kde nebyl spokojený. Mámě si často stěžoval na bitky s dalšími chlapci a šikanu. Dokonce s ním chtěl údajně mít pohlavní styk jeden z vychovatelů.

 

Vargovská okamžitě jednala a stěžovala si řediteli. "Skončilo to tak, že Benjamín byl pár dní na samotce. Slíbili, že se to prošetří, ale nic se neprošetřilo," tvrdí matka.

 

Podívejte se na reportáž o osudu Benjamína:

 
Žena bojovala, aby se syn dostal domů. I podle ředitele centra v Čerenčanech se měl chlapec vrátit ke své rodině, protože převýchovná zařízení nebyla pro jeho psychickou labilitu vhodným prostředím. Podobně se vyjádřil i ředitel školy. Přesto soud rozhodl jinak a to Benjamín psychicky nezvládl.

 

 

Když byl na pár dní doma, rozhodl se skončit se životem. "Manžel ho našel ve sprše jak upadá do bezvědomí. Vedle něj byly prázné obaly od léků a dopis na rozloučenou, že se do ústavu už nikdy nevrátí," řekla Benjamínova matka.

 

Benjamína převezla záchranka do nemocnice ve Zvolenu. Kvůli otoku na mozku podstoupil akutní operaci. Probral se až o dva týdny později - jeho matka s ním strávila každý den.

 

Vše vypadalo, že je na dobré cestě k uzdravení. Podle neurochirurga chlapec "nabral druhý dech", když se probral z umělého spánku.

 

"Jelikož měla nemocnice plný stav, převezli ho na dětské oddělení v Banské Bystrici, kde se péče zcela změnila - nezájem sestřiček a lékařů," tvrdí matka.


Podle Vargovské se o chlapce nemocnice dostatečně nestarala. Přes telefon slyšela, jak mu nechtěla sestřička podat speciální láhev na moč o kterou si žádal. Benjamin krátce na to zemřel uprostřed noci. "Došlo k závažnému otoku mozku, který navzdory maximální zdravotní péči vedl k mozkové smrti," stojí ve vyjádření nemocnice.

 

Zničená matka se rozhodla darovat synovi orgány, protože chlapec údajně miloval život a rád pomáhal druhým. "Takový on byl. Rozpolcená osobnost. Na jedné straně dělal špatné věci, na druhé miloval zvířata, staré lidi, děti na vozíku," řekla žena.

 

Rodina podala žalobu na nemocnici. O peníze údajně nestojí, ale chtejí od lékařů slyšet přiznání, že zanedbali péči o jejich syna. Vargovská však přiznala, že nejen nemocnice nese kus viny na tragickém osudu Benjamína. "Já, otec, úřad sociálních věcí ve Zvolenu, výchovný ústav a dětské oddělení," řekla nešťasná  matka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Smrt dítěte, ztráta nejtěžší. Jak žít dál po obrovské tragédii?
VAŠE PŘÍBĚHY: Přežila jsem svou smrt!

has TN.cz
Reklama