Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 5. 2017
tragický osud

Ben radši spáchal sebevraždu, měl se totiž vrátit do ústavu!

Benjamín
Zdroj: TV Markíza/ Reflex

Patnáctiletý Benjamín spáchal sebevraždu, protože se nechtěl vrátit do výchovného ústavu. V té době se však jeho život obracel k lepšímu. Matka promluvila o tragickém osudu syna, který provází souhra nešťastných událostí. Žena po smrti darovala jeho orgány.

Bitky, krádeže a alkohol -  kvůli mnohým problémů byl Benjamín umístěn do výchovného ústavu v obci Čerenčany. "Do reedukační ústavu se dostal, protože byl od malička problémové dítě. Prožil hodně šikany a týrání ze strany otce. Snažil se mermomocí někde zapadnout. Bohužel zapadl do nepříliš dobré party chlapců," řekla TV Markíza Benova matka Lenka Vargovská, jejíž syn zemřel v roce 2015. Až nyní se však rozhodla jeho příběh zveřejnit.


Život chlapce se údajně obracel k lepšímu, když ho přijali na střední školu. Učil se na pomocného kuchaře. Podle učitelů byl pilný, pracovitý a spolehlivý.

 

Jeho svět se však začal brzy opět hroutit. Soudním rozhodnutím ho přeložili do výchovného centra v obci Hlohovec, kde nebyl spokojený. Mámě si často stěžoval na bitky s dalšími chlapci a šikanu. Dokonce s ním chtěl údajně mít pohlavní styk jeden z vychovatelů.

 

Vargovská okamžitě jednala a stěžovala si řediteli. "Skončilo to tak, že Benjamín byl pár dní na samotce. Slíbili, že se to prošetří, ale nic se neprošetřilo," tvrdí matka.

 

Podívejte se na reportáž o osudu Benjamína:

 
Žena bojovala, aby se syn dostal domů. I podle ředitele centra v Čerenčanech se měl chlapec vrátit ke své rodině, protože převýchovná zařízení nebyla pro jeho psychickou labilitu vhodným prostředím. Podobně se vyjádřil i ředitel školy. Přesto soud rozhodl jinak a to Benjamín psychicky nezvládl.

 

 

Když byl na pár dní doma, rozhodl se skončit se životem. "Manžel ho našel ve sprše jak upadá do bezvědomí. Vedle něj byly prázné obaly od léků a dopis na rozloučenou, že se do ústavu už nikdy nevrátí," řekla Benjamínova matka.

 

Benjamína převezla záchranka do nemocnice ve Zvolenu. Kvůli otoku na mozku podstoupil akutní operaci. Probral se až o dva týdny později - jeho matka s ním strávila každý den.

 

Vše vypadalo, že je na dobré cestě k uzdravení. Podle neurochirurga chlapec "nabral druhý dech", když se probral z umělého spánku.

 

"Jelikož měla nemocnice plný stav, převezli ho na dětské oddělení v Banské Bystrici, kde se péče zcela změnila - nezájem sestřiček a lékařů," tvrdí matka.


Podle Vargovské se o chlapce nemocnice dostatečně nestarala. Přes telefon slyšela, jak mu nechtěla sestřička podat speciální láhev na moč o kterou si žádal. Benjamin krátce na to zemřel uprostřed noci. "Došlo k závažnému otoku mozku, který navzdory maximální zdravotní péči vedl k mozkové smrti," stojí ve vyjádření nemocnice.

 

Zničená matka se rozhodla darovat synovi orgány, protože chlapec údajně miloval život a rád pomáhal druhým. "Takový on byl. Rozpolcená osobnost. Na jedné straně dělal špatné věci, na druhé miloval zvířata, staré lidi, děti na vozíku," řekla žena.

 

Rodina podala žalobu na nemocnici. O peníze údajně nestojí, ale chtejí od lékařů slyšet přiznání, že zanedbali péči o jejich syna. Vargovská však přiznala, že nejen nemocnice nese kus viny na tragickém osudu Benjamína. "Já, otec, úřad sociálních věcí ve Zvolenu, výchovný ústav a dětské oddělení," řekla nešťasná  matka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Smrt dítěte, ztráta nejtěžší. Jak žít dál po obrovské tragédii?
VAŠE PŘÍBĚHY: Přežila jsem svou smrt!

has TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.5. | 16:32 Jan Jurečka
6
To je tak, když na sociálce jsou zrůdy, ve výchovných ústavech vychovatelé ...
15.5. | 16:26 pichav
-3
☝ NJN UTULKY PLNE !!!! SAMY BEN A TAPKA !!!! SKODA ZE NEZIJE UZ HAPKA !!!! MOHL ...
13.10. | 11:05 milan-p
0
Náhlasit nevhodný komentář
Miesto toho, aby sa im venovali, robia z nich zdroj vlastnej obzivy. Je potom samozrejme, ze z nich vyrastaju zas len problemove osoby. Bez uplatnenia, bez buducnosti.Napriek tomu, ze Benjamin bol hajzlik, da sa suhlasit, ze toto bola cesta uniku z rodiny plnej psychickeho aj fyzickeho teroru.
13.10. | 11:04 milan-p
0
Náhlasit nevhodný komentář
Su to ludia, ktorí krmia bezdomovcov. Ludia, ktori sami nemaju, ale delia sa......Ludia, o ktorych sa v ich okoli vie, ze vlastne deti su na okraji zaujmu, ze sa k nim spravaju ako k odpadu. V ziadnej rodine som este nevidel a nepocul tolko nelasky a oplzlosti v komunikacii s detmi.
13.10. | 11:03 milan-p
0
Náhlasit nevhodný komentář
Srdi ma aki sme neopatrni a lahostajny k dianiu v nasom okoli. V minulosti som nechapal ako sa da zneuzivat nas socialny system. Mnohi si dokonca myslime, ze az taky socialny nie je. Az som ako sused spoznal rodinu, toho casu Vargovsku. Ludia, ktorí su casto v mediach. Ma to ale....
15.5. | 21:56 vylez
0
Náhlasit nevhodný komentář
matka kur.wysko které se vys.ralo, na vlastní děcko a tedka bečí
15.5. | 19:21 stupurak10
1
Náhlasit nevhodný komentář
Je to jeho problém bude něco levněji????
15.5. | 16:32 Jan Jurečka
6
Náhlasit nevhodný komentář
To je tak, když na sociálce jsou zrůdy, ve výchovných ústavech vychovatelé pedofilové a psychopati, kteří jsou krytí státní mocí a tudíž beztrestní. Ve společnosti dlouhodobě není ochota opravdově řešit případy podobného charakteru.
15.5. | 16:26 pichav
-3
Náhlasit nevhodný komentář
☝ NJN UTULKY PLNE !!!! SAMY BEN A TAPKA !!!! SKODA ZE NEZIJE UZ HAPKA !!!! MOHL BY K TOMU FILMU NAPSAT NEJAKOU !!!! TKLIVOU MELODII !!!! ASI SE TOHO UJMU !!!! A ZPUSOBIM VAM UJMU !!!! ☝
15.5. | 15:15 zacotomame
4
Náhlasit nevhodný komentář
A jaké orgány svému synovi darovala? Svoje? Kabinetní ukázka toho, jak jedna hrubka dovede naprosto změnit význam textu. Jinak velice smutný příběh. Je mi kluka líto a jeho mámy rovněž. Fotr by zasloužil pořádně přes držku....Má kluka vychovávat a ne šikanovat. Lenka Nováková, doufám, žes to četla..
15.5. | 15:14 Petr Kelenda
4
Náhlasit nevhodný komentář
Taky tam mají zdravotnictví v (_I_)