Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 5. 2017
Video Comac C919

Chlouba čínského letectví poprvé vzlétla, má konkurovat Západu

Zdroj: APTN

Čínský letecký průmysl se v pátek dočkal velkého dne. Státní podnik Comac, který má na starosti vývoj dopravních letadel, poprvé poslal do vzduchu nový dopravní letoun C919, který má konkurovat nejprodávanějším letounům Airbus A320 a Boeing 737.

První start dopravního letadla vysílala živě čínská státní televize. Dvoumotorový stroj má přepravit přibližně 160 pasažérů na vzdálenost 4 tisíc, u verze s prodlouženým doletem až 5 a půl tisíce, kilometrů. Comac má na stroj přibližně 500 objednávek, není ale jasné, kolik z nich jsou závazné objednávky a kolik opce.

Reklama

 

Poprvé by mělo letadlo svézt pasažéry v roce 2020 a to na linkách společnosti China Eastern Airlines. Kromě thajských City Airways a americké leasingové společnosti GE Capital Aviation Services jsou všichni zákazníci nového letounu z Číny. Comac ale doufá, že se mu podaří stroj prodat i za hranice.

 

To se Comacu povedlo u menšího stroje ARJ21, který přepraví 80 až 100 pasažérů na vzdálenost 2 až 3 tisíc kilometrů. Ten poprvé vzlétl v roce 2008, první stroj obdržela společnost Chengdu Airlines v roce 2015. Comac na něj má přes 300 objednávek. Kromě Číny také z Laosu, Indonésie, Barmy a Konga.

 

 

Nový Comac C919 poprvé odstartoval krátce po 14. hodině z šanghajského mezinárodního letiště. Ve vzduchu strávil přibližně 80 minut a pak se vrátil na letiště. Jak připomíná list The Guardian, klíčovou techniku čínská společnost nakupuje v zahraničí. Motory dodává francouzsko-americká společnost CFM International, podvozek je německý, interiér letounu rakouský.

 

Čínská tisková agentura Sin-chua uvedla, že sice předpokládá, že letoun bude v počátcích ztrácet proti modelům zaběhlých výrobců Airbusu a Boeingu, na čínském trhu se mu ale bude dobře dařit.

 

 

Čína chce s modelem C919 prolomit duopol, který na trhu letadel pro přibližně 160 cestujících mají Boeing 737 a Airbus A320. O to se snaží také kanadský Bombardier s modely C100 a C300 a ruský výrobce Irkut, jehož model MS-21 by měl odstartovat k prvnímu letu také letos.

vbo TN.cz
Reklama