Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.1. 2016 20:59
Bezpečnost na silnicích

Chodci ve tmě jen s reflexními páskami! PŘEHLED ZMĚN

Zdroj: TV Nova

Senát schválil beze změn novelu, která mimo jiné umožní obcím omezit provoz vozítek segway. Norma také nařizuje chodcům mít na sobě mimo obec reflexní prvky, pokud je tma nebo jinak zhoršená viditelnost.

Zákon také umožňuje policii zadržet malý technický průkaz při špatném technickém stavu vozidla. Senát o tom dnes rozhodl navzdory snahám některých senátorů, kteří chtěli mimo jiné odebrat strážníkům právo měřit rychlost jízdy nebo povolit cyklistům jízdu i po vypití menšího množství alkoholu.


Novelu, která také uloží motoristům povinnost čistit vozidla od ledu a také od sněhu, pokud jim brání ve výhledu, nyní dostane k podpisu prezident.


"K návrhu na vypuštění možnosti měřit rychlost vozidel obecní policií má ministerstvo dopravy shodně s ministerstvem vnitra negativní stanovisko," řekl senátorům ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Zdůvodnil to mimo jiné tím, že tato změna nebyla projednána s dotčenými orgány a nebyl vyhodnocen její dopad na bezpečnost provozu i na investice obcí do radarů.Strážníkům chtěl odebrat právo měření rychlosti předseda senátorů ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Argumentoval tím, že mnohé obce si tím chtějí pouze vylepšit příjmy a rychlost nechávají měřit mimo zastavěné území. Poukázal rovněž na administrativu a nárůst nezaplacených pokut, které se podle něj loni vyšplhaly na 43 milionů korun.


Co všechno zákon zavádí?
 

- obce mohou regulovat provoz vozítek Segway


- chodci se mohou mezi obcemi pohybovat za tmy nebo jinak snížené viditelnosti jen s reflexivními prvky, jinak jim hrozí pokuta až 2000 korun


- policie může zadržet malý technický průkaz, pokud je vozidlo ve špatném stavu
 

- motoristé mají povinnost čistit vozidla od ledu a sněhu, pokud jim brání ve výhledu


- úřady mohou na půl roku odebrat řidičák šoférovi, který přejede železniční přejezd v době, kdy prokazatelně funguje signalizace


Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) navrhoval povolit cyklistům buď podle rakouského vzoru 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud by jeli po silnicích třetí třídy a nebo cyklostezkách, nebo variantně 0,5 promile. Chtěl rovněž omezit maximální výši pokuty za alkohol pro cyklisty na 500 korun.


Argumentoval tím, že policisté často vybírají pokuty na vinařských cyklostezkách. "Dvě deci vína určitě nejsou tím, co by bezpečnost ohrozilo," uvedl Škromach. Obdobný návrh lidoveckého poslance Jiřího Junka ovšem odmítla při schvalování novely loni v prosinci i Sněmovna.

 


K povinnosti reflexních prvků pro chodce, tedy vest nebo jen pásků na rukáv, ministr dopravy uvedl, že za její porušení bude hrozit až dvoutisícová pokuta. Ťok také řekl, že ministerstvo má dohodu s policií, aby spíše reflexní pásky lidem rozdávala.


Oznámil také, že se jeho úřad snaží o dohodu s Českou asociací pojišťoven na zajištění odtahu nepojízdných vozidel. Reagoval tak na požadavek senátorky Jitky Seitlové (za SZ), aby vláda přijala opatření proti předraženým odtahům.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nekonečný proud slz: Kluk pozval dívku pomocí nápisů u silnice. Její reakce vás dostane

Brutální srážka na silnici: Obrovský jelen sundal nešťastného cyklistu

tn.cz / ČTK