Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 2. 2016
Novela zákona

Chodci pozor! Ode dneška musíte mít reflexní prvky!

Reflexní tašky - Tábor - 2
Zdroj: Policie ČR

Pokud se o víkendu chystáte na procházku, nezapomeňte si s sebou přibalit i reflexní vestu nebo alespoň pásku. Ode dneška totiž začala platit novela silničního zákona, která zavádí některé novinky.

Nejdůležitější novinkou je to, že chodci mimo obec musejí mít na sobě reflexivní prvky. Jinak jim hrozí až dvoutisícová pokuta.


"Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích," píše se doslova v novele silničního zákona.


Změna je motivována snahou o lepší viditelnost a tím i ochranu chodců a cyklistů. A reflexní prvky dokáží v této oblasti opravdové divy.
 

"Řadou testů bylo prokázáno, že pohybuje-li se na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení je viditelný již na 55 metrů a je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na 200 metrů, což je dostatečná vzdálenost pro bezpečné manévrování," píší policisté na svém webu.Už od podzimu tak dopravní policisté v terénu rozdávají při práci chodcům reflexní pásky. Podle policejního prezidia už jich v populaci koluje na sto tisíc. A rozdávat se prý bude i dál.
 


Šéf dopravní policie Tomáš Lerch slibuje, že do konce roku rozdají jeho podřízení dalších 150 tisíc reflexních pásků. 


"Novela zákona však v tuto chvíli neznamená to, že začnou dopravní policisté masivně pokutovat všechny neoznačené chodce. Přestože se ze strany chodců bude jednat o přestupek, budou v těchto případech policisté především přistupovat k domluvě, vysvětlování, preventivnímu působení," uklidňuje Lerch.


Novela zákona zavádí i další novinky, jejich přehled najdete TADY

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Šokující video z Pardubic: Řidič natočil sražení dítěte na přechodu

BRUTÁLNÍ ZBRAN PROTI ŘIDIČŮM: Projíždíte závory? Až uvidíte tohle, už to nikdy neuděláte!

pez TN.cz