Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 3. 2018
Zpoždění hodin

Chodíte všude pozdě? Může za to Kosovo a Srbsko! Jak to?

Špatné ráno
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Elektronické hodiny po celé Evropě se zpozdily až o šest minut. Pokud tedy nestíháte, protože jste kvůli budíku vstali pozdě do práce, najdete překvapivého viníka. Důvodem zpoždění má být konflikt mezi Kosovem a Srbskem.

Radiobudíky, hodiny na mikrovlnkách i termostatech měl ovlivnit spor mezi Kosovem a Srbskem. Hodiny ve 25 zemích Evropy včetně Německa se od poloviny ledna do úterka zpozdily až o šest minut, píše portál BBC.

 

O nepříjemné vadě informovalo evropské sdružení provozovatelů přenosových sítí Entso-e. Podle něj způsobil konflikt nedostatečné zásobení přenosové sítě elektřinou a odchylky ve frekvenci střídavého proudu.

 

 

Jednoduché hodiny totiž vypočítávají čas na základě přesné hodnoty frekvence střídavého proudu. Proto nebyly ovlivněny hodiny na počítačích nebo chytrých telefonech. Odchylky pak vedou k předcházení nebo zpožďování.

 

Srbsko podle Entso-e nedodala plynulou dodávku do sítě, když Kosovo přestalo vyrábět dostatek elektřiny. Situace se v úterý vrátila k normálu, Kosovu už se podařilo vyprodukovat dost dodávek.

epa TN.cz
Reklama