Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 6. 2017
výsledek řízení

Chorvaté zuří: Slovinci vyhráli soudní spor! Získali přístup k moři

Zdroj: TV Nova

Slovinsko vyhrálo arbitráž o přístup k moři. Spor se sousedním Chorvatskem, který se táhne už od doby rozpadu bývalé Jugoslávie, tím ale ani po více než dvou desetiletích zřejmě neskončil. Záhřeb se totiž rozhodnutím soudu řídit nehodlá.

Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu Slovinsku přiznal právo na tři čtvrtiny Piranského zálivu u hranic s Itálií. Země navíc získá i koridor, který jí má zajistit přístup na otevřené moře. Pro Lublaň je to vymodlené vítězství, pro Záhřeb rozhodnutí bez právního závazku.

 

"Mám důležitou zprávu od chorvatské vlády, která se necítí být vázána tímto rozhodnutím. Nejsme povinni se jím vůbec řídit a jeho obsah nebudeme aplikovat," řekl předseda vlády Chorvatska Andrej Plenkovic.

 

 

Plenkovic v reakci na verdikt pohrozil, že země má způsoby, jakchránit své území a zájmy. Vláda je ale o problému ochotna diskutovat. "Jsme připravení tuto záležitost s hranicemi se Slovinskem řešit," dodal.

 

Slovinsko by se tedy mohlo radovat z přístupu do mezinárodních vod. Pokud by koridor neexistoval, teoreticky by každá slovinská loď musela při plavbě na volné moře žádat svého souseda o souhlas. Záhřeb soud označuje za zkompromitovaný a už v roce 2015 arbitráž odmítl. Slovinci ale výsledek dlouhodobého sporu považují za zadostiučinění.

 

 

"Rozhodnutí soudu je konečné a právně závazné pro obě země. Pro Slovinsko je to historický moment. Rozhodnutí se musí respektovat," řekl slovinský ministr Miro Cerar. Jihoevropské státy vedou spor o Piranský záliv od rozpadu bývalé Jugoslávie v roce 1991. Kvůli kauze Slovinci dokonce několik měsíců brzdili rozhovory o členství Chorvatska v Evropské unii.

has TN.cz