Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2017 21:57
mimořádný stav

Extrémní počasí v Chorvatsku: Vyhlásili červený stupeň varování!

Zdroj: TV Nova

Mimořádně horké počasí zasáhlo některé části dalmatského pobřeží v Chorvatsku. Teploty tam přesahují i 40 stupňů Celsia. Vláda na některých místech vydala takzvaný červený stupeň varování a vyzvala nemocné lidi, aby během odpoledne vůbec nevycházeli ven.

Pláže mezi Pulou a Zadarem jsou jako každé léto plné turistů ze všech koutů světa. V posledních dnech se ale uvolňují ve chvílích, kdy je slunce nejvýš.

 

"V poledne se chodíme dovnitř vyspat. Na pláži jsme jen ráno a pak až po šesté večer. To vedro by jinak bylo nesnesitelné," prohlásil turista ze Záhřebu Franjo Matekovic.

 

 

Ve vnitrozemí se lidé chladí v řekách. Voda do nich teče z hor a díky tomu je osvěžující. Jednou z nejchladnějších je Gacka protékající městem Otočac nedaleko Plitvických jezer. "Venku je 35 a voda v řece má jen 10 stupňů Celsia. Takže předtím, než tam skočíte, se musíte trochu namočit. Pak už vás to naprosto skvěle ochladí. Je to super," chválí si možnost koupání místní lidé.

 

Kvůli vlně extrémních veder vyhlásily tamní úřady červený (tedy) nejvyšší stupeň varování. Lidé by neměli přes poledne příliš chodit ven, měli dodržovat pitný režim a dávat pozor na delší pobytna slunci.

 

Horka ale nesužují jen Chorvatsko. Na italské Sardinii způsobila rozsáhlé požáry. Ty se šíří velmi rychle a zabily mnoho zvířat. Blíží se také k věznici ve městě Arenas. Vězni proto strávili noc na pláži.

 

Vedra v Chorvatsku způsobila i rozsáhlé požáry:

 

ČTĚTE TAKÉ:

FOTO OD ČTENÁŘE: Manželka ztuhla zděšením, děti ječely hrůzou. Chorvatská dálnice se změnila v peklo

Míříte na dovolenou do Chorvatska autem? Jak letos zvládnout cestu bez problémů?
Se psem k chorvatskému moři

Matěj Sviták / lud TN.cz