Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.8. 2017 16:31
nebezpečí na dovolené

Chorvatsko zasáhla série pěti zemětřesení. Lidé měli strach!

Zdroj: TV Nova

Paniku mezi turisty i místními obyvateli vyvolala série zemětřesení, která zasáhla pobřeží Jaderského moře na severu Chorvatska. Od včerejšího večera napočítali seismologové už pět zemětřesení. Škody ani oběti zatím z místa hlášeny nejsou.

Zemětřesení o síle 3,5 stupně Richterovy škály otřáslo regionem Rijeka na severu Chorvatska kolem půl druhé odpoledne. Jednalo se o páté zemětřesení v řadě, píše chorvatský web Dnevnik.hr.

 

První otřesy v Chorvatsku zaznamenali včera krátce před jedenáctou hodinou večer. Z místa nejsou hlášeny žádné škody, podle tamních médií se ale mezi lidmi šíří strach a panika.

 

Jste na místě? Byli jste svědky zemětřesení? Ozvěte se nám na telefonní číslo 606 09 09 09, na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook. Děkujeme!

 

"Tyto situace nejsou neobvyklé. Většinou jde o několik menších zemětřesení, ne o jedno velké. Bohužel nedokážeme předpovědět, co se bude dál dít. Pod zem nevidíme," řekl chorvatský seismolog Tomislav Fiket.

 

 

První zemětřesení v okolí Rijeky o síle 3,9 stupňů Richterovy škály naměřili v hloubce 5 kilometrů v 22:42. Epicentrum se nacházelo přibližně kilometr od Jaderského moře.

 

Další otřes zaznamenali ve 23:53. Mělo sílu 3,2 stupňů a nacházelo se asi 3 kilometry od města Omišalj. Ve 4:04 se země třásla 2 kilometry od letoviska Selce (2,9 stupňů) a v 6:24 asi kilometr od centra Crikvenice (2,2 stupňů).

 

Sérii předcházelo jedno silnější zemětřesení z úterního dopoledne. Kolem půl dvanácté měřili asi 18 kilometrů od Rijeky otřesy o síle 4,1 stupňů.

 

 

Svědci uvedli, že zemětřesení bylo velmi krátké, ale intenzivní. "Bylo to jako výbuch, dům se celý otřásl," řekl jeden ze svědků, který otřesy cítil až na pobřeží Jaderského moře.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Po masivním zemětřesení moře vyplavilo gigantické monstrum! Co to proboha je?

Vědci varují před skutečnou katastrofou. Zemětřesení má zabít 40 milionů lidí

mom tn.cz / ČTK