Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.9. 2017 16:55
Plánovali také útěk

Chovanci z ústavu chystali vraždu. Chtěli podříznout vychovatele

Policie
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Policisté v pondělí obvinili tři chovance výchovného ústavu Hostouň na Domažlicku z pokusu o vraždu! Dva chlapci ve věku 16 let a jeden jejich o rok starší kamarád chtěli zavraždit vychovatele a z ústavu uniknout! Teď je čeká vazba.

Svůj čin si tři mladiství delikventi z výchovného ústavu Hostouň - Medvědí Kámen naplánovali v sobotu. Ve večerních hodinách chtěli zavraždit vychovatele a z ústavu utéct. Podle informací webu krimi-plzeň.cz plánovali vychovatele podříznout!

 

Podle policejní mluvčí Martiny Korandové první část plánu delikventům vyšla, další část jim ale vychovatel, který se měl stát jejich obětí, svým chováním překazil. K jeho napadení tak nakonec vůbec nedošlo.

 

"Policisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněných do vazby," dodala policejní mluvčí Korandová. Soudce ve středu návrhu státního zástupce vyhověl a mladíky poslal do vazby.

 

Na odloučeném pracovišti Medvědí Kámen spadajícím pod výchovný ústav Hostouň jsou umístěni chlapci od 16 do 19 let, kteří berou drogy a mají výchovné problémy. Kapacita ústavu je 16 chovanců.

 

 

Podle muže, který ví, jak to v ústavu chodí, ale nepřeje si být jmenován, dochází k pokusům o napadení vychovatelů několikrát do roka. "Chovanci nemají žádný problém s tím, zaútočit. K poslednímu případu došlo o prázdninách, vychovatel je dodnes v pracovní neschopnosti," řekl TV Nova muž.

 

Vychovatelé nemají moc prostředků, jak mladíky zvládat a chovanci si to moc dobře uvědomují. V noci je tam většinou jen jeden vychovatel na patro. Pokud je mladíci napadnou, mohou se spoléhat jen na vlastní paže.

 

Na vycházkách mají možnost dostat se ke zbraním, alkoholu nebo drogám. "Kontroly při návratu probíhají, ale ti hoši jsou zdatní a protřelí a nemají s tím až takový problém. Bohužel, ten systém je nastavený jak je, kluci jsou ve výhodě a jsou si vědomi toho, že zákony jsou spíš na jejich straně," dodal muž.

 

V tomto případě se měli mladíci domluvit na tom, že vychovatele vylákají do sklepa nebo jiného temného zákoutí, tam jej podříznou, okradou a ze zařízení utečou.
 

vbo TN.cz