Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 5. 2017
reportáž Rady odborníků

Nákaza domácích mazlíčků může končit i smrtí! Takhle je ochráníte

Paraziti domácích mazlíčků
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Paraziti domácích mazlíčků. Ilustrační foto

Ochrana domácích mazlíčků před nebezpečnými parazity je velmi důležitá. Některé nemoci mohou mít pro pejsky vážné následky. Klíšťata a blechy ohrožují nejen zdraví vašeho zvířete, ale mohou být nebezpečné i pro děti.

Klíšťata, blechy, škrkavky a tasemnice - různí paraziti mohou vašim psům a kočkám velmi znepříjemnit život. Nebezpečné jsou i pro jejich zdraví.

 

Blechy nejsou jen obtížnými parazity, ale přenášejí i závažné nemoci jako třeba mor a tyfus. Jsou také přenašeči tasemnic.

 

Klíšťata jsou například přenašeči lymské boreliózy. Vážnou hrozbou je klíšťová encefalitida, která může být pro pejsky i smrtelná.

 

Paraziti jsou nebezpeční i pro člověka, především děti. Pro více informací se podívejte na reportáž.

 

 

Ochrana mazlíčků před vnějšími parazity (klíšťata, blechy) je pomáhá chránit i před těmi vnitřními (škrkavky a tasemnice). Pokud jste narazili na blechu, není na co čekat - zvíře ihned nechte odčervit, aby se případně zbavilo i nákazy tasemnicí či jiným vnitřním parazitem.

 

Stačí, aby zvíře při olizování srsti infikovanou blechu spolklo - což je pravděpodobnější u koček. Psi se zase snaží si blechy z kožichu aktivně vykousat - i při tom mohou nepříjemného a infikovaného parazita spolknout. Blechy se zvířatům usazují hlavně v místech, kam si nedosáhnou zuby, takže je najdete například v tříslech nebo na hřbetě.

 

Že má vaše zvíře nějaké potíže můžete poznat i tak, že se neustále škrábe nebo kouše, často i do krve. Dalším viditelným znamením je bleší trus. Jde o malé černé kuličky podobné máku, které po rozmáznutí zanechávají tmavě hnědé skvrny.

 

 

Ačkoliv jsou blechy malé, není radno je podceňovat. Množí se totiž velmi rychle a je těžké se jich zbavit. Důležité proto je, abyste svého zvířecího miláčka pravidelně kontrolovali, nebo ještě lépe mu koupili preventivní přípravek. Více se dozvíte na další stránce.

 

has TN.cz