Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 5. 2017
reportáž Rady odborníků

Nákaza domácích mazlíčků může končit i smrtí! Takhle je ochráníte

Paraziti domácích mazlíčků
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Paraziti domácích mazlíčků. Ilustrační foto

Ochrana domácích mazlíčků před nebezpečnými parazity je velmi důležitá. Některé nemoci mohou mít pro pejsky vážné následky. Klíšťata a blechy ohrožují nejen zdraví vašeho zvířete, ale mohou být nebezpečné i pro děti.

Klíšťata, blechy, škrkavky a tasemnice - různí paraziti mohou vašim psům a kočkám velmi znepříjemnit život. Nebezpečné jsou i pro jejich zdraví.

 

Blechy nejsou jen obtížnými parazity, ale přenášejí i závažné nemoci jako třeba mor a tyfus. Jsou také přenašeči tasemnic.

 

Klíšťata jsou například přenašeči lymské boreliózy. Vážnou hrozbou je klíšťová encefalitida, která může být pro pejsky i smrtelná.

 

Paraziti jsou nebezpeční i pro člověka, především děti. Pro více informací se podívejte na reportáž.

 

 

Ochrana mazlíčků před vnějšími parazity (klíšťata, blechy) je pomáhá chránit i před těmi vnitřními (škrkavky a tasemnice). Pokud jste narazili na blechu, není na co čekat - zvíře ihned nechte odčervit, aby se případně zbavilo i nákazy tasemnicí či jiným vnitřním parazitem.

 

Stačí, aby zvíře při olizování srsti infikovanou blechu spolklo - což je pravděpodobnější u koček. Psi se zase snaží si blechy z kožichu aktivně vykousat - i při tom mohou nepříjemného a infikovaného parazita spolknout. Blechy se zvířatům usazují hlavně v místech, kam si nedosáhnou zuby, takže je najdete například v tříslech nebo na hřbetě.

 

Že má vaše zvíře nějaké potíže můžete poznat i tak, že se neustále škrábe nebo kouše, často i do krve. Dalším viditelným znamením je bleší trus. Jde o malé černé kuličky podobné máku, které po rozmáznutí zanechávají tmavě hnědé skvrny.

 

 

Ačkoliv jsou blechy malé, není radno je podceňovat. Množí se totiž velmi rychle a je těžké se jich zbavit. Důležité proto je, abyste svého zvířecího miláčka pravidelně kontrolovali, nebo ještě lépe mu koupili preventivní přípravek. Více se dozvíte na další stránce.

 

has TN.cz

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme