Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 3. 2018
epidemie pokračuje

Chřipka v Česku znovu zabíjela. Hygienici řekli, na co si dát pozor

Chřipka
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Chřipka v Česku v uplynulém týdnu znovu zabíjela. I přes mírný pokles nemocnosti epidemie stále pokračuje na celém území. V loňském roce přitom epidemie chřipky skončila už na začátku února.

"Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem ukazují, že stále přetrvává plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s převažujícím podílem chřipky typu B," uvedla hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

 

Nemocných je v současnosti 1923 na 100 tisíc obyvatel. Oproti předchozímu týdnu celková nemocnost akutní respiračními infekcemi klesla o 3,1 %. Nemocnost kolísá a hodnotu 2 000 nemocných na 100 tisíc obyvatel stále ještě přesahuje v Moravskoslezském, Libereckém, Jihomoravském, Pardubickém a Plzeňském kraji.

 

Chřipková epidemie
Zdroj:

 

V Jihočeském kraji zemřeli v uplynulém týdnu na následky chřipky tři lidé, střední Čechy hlásí další dva mrtvé. V Moravskoslezském kraji nově evidují čtyři úmrtí, a to u pacientů se závažnými chronickými onemocněními. Od začátku epidemie už zemřelo kvůli chřipce více než sedm desítek lidí.

 

 

"I nadále platí doporučení pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, tedy kýchat do kapesníku a pravidelně si mýt ruce i po cestě hromadnou dopravou. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit," upozornila Gottvaldová.

 

Situace v Evropě odpovídá předpokladům pro tuto roční dobu. I když nemocnost klesá, celá západní Evropa je stále ještě ve fázi plošné epidemie, stejné je to i v sousedních státech.

mom TN.cz
Reklama