Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.12. 2017 21:45
nepodceňujte prevenci

Chřipková sezóna začne až v lednu. Ještě je čas na očkování

Zdroj: TV Nova

Chřipková epidemie přijde podle lékařů až v lednu. Bude mít tedy pomalejší nástup, než tomu bylo v loňském roce. Lékaři proto upozorňují, že letos je stále ještě čas na očkování.

Nemocnost v České republice stoupá. Mezi nemocnými se už kromě akutních respiračních onemocnění objevují i případy klasické chřipky. Propuknutí epidemie nás ale čeká až po novém roce, přijde tedy později než v minulé sezóně.

 

Podle vakcinologů je tak stále ještě čas nechat se naočkovat. Člověk je totiž po očkování chráněný zhruba za týden až 10 dnů. Nově je u nás navíc k dispozici i vakcína, která chrání rovnou proti čtyřem typům chřipky, ta dosavadní působila proti třem typům.

 

Proočkovanost proti chřipce je v Česku podle epidemiologů velice nízká a to pouhých 5 až 6 procent. Z toho je prý patrná, že lidé stále toto onemocnění podceňují, přitom může zabíjet. Na chřipku a komplikace s ní spojené u nás každý rok umírá více než dva tisíce lidí.

 

 

Nejvíce nebezpečná je pro malé děti a seniory, kteří nemají dostatečnou imunitu a tak se s virem chřipky vypořádávají hůř. Nebezpečný je virus také pro chronicky nemocné lidi. Dokáže totiž jejich onemocnění výrazně zhoršit. Právě lidé s některými onemocněními a ti nad 65 let mají očkování proti chřipce zdarma.

 

Častou komplikací chřipky je především u starších lidí zápal plic, který je přivede až do nemocnice. Tam mu každoročně stovky lidí podlehnou.
 

kik, Martina Kuzdasová TN.cz