Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 12. 2017
Změna neprošla

Chybí bez omluvy? Zákonodárci o plat stejně nepřijdou!

Hlasování v Senátu
Zdroj: Mediafax
Ilustrační snímek

Zákonodárci nepřijdou o část platu za nedostatečně omluvenou absenci při schůzích Parlamentu nebo jeho orgánů. Navrhovala to skupina senátorů kolem Libora Michálka (za Piráty), horní komora to dnes odmítla.

Michálek navrhoval, aby se poslancům a senátorům snižoval plat a cestovní náhrady o pět procent za každý den nepřítomnosti, která by nebyla omluvena zdravotními důvody nebo pracovními povinnostmi. "Návrh není o hodnocení práce senátorů nebo jejich dehonestaci," oponoval senátor námitkám svých kritiků.


Patřili mezi ně Michael Canov (SLK) nebo Jiří Oberfalzer (ODS), podle něhož Michálkův návrh redukuje práci zákonodárce na počet hodin, které odsedí na schůzích. "Jde o návrh populistický, který nadbíhá médiím, která se snaží naši práci zesměšňovat," prohlásil. Podle místopředsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) mohou pouze voliči rozhodnout o tom, zda jejich zástupce v Parlamentu vykonává svou vůli řádně.


Michálek návrh obhajoval také úsporou finančních prostředků. Podle něj by stát ročně ušetřil až 50 milionů korun, pokud by míra neúčasti na jednáních Parlamentu činila 20 procent.Největším absentérem je senátor SPO František Čuba, který se kvůli zdravotním potížím v horní komoře neobjevil od konce loňského srpna. Přesto nemocenskou nenastoupil a pobírá plat a náhrady ve výši zhruba 122 tisíc korun měsíčně. Čuba odstoupit odmítl a chtěl se vzdát platu, což zákon neumožňuje. Letos v létě se rozhodl plat věnovat nadaci podporující studenty.


Michálek ale považuje za nezbytné, aby pravidla čerpání platu a náhrad byla férová. "Je neudržitelné, aby se někdo v Senátu neobjevil rok a přitom pobíral celý plat a náhrady," dodal.

tn.cz / ČTK
Reklama