Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 8. 2017
e-neschopenky

Chystá se revoluce v nemocenské! Peníze dostaneme daleko dřív

Neschopenka
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ministerstvo pracuje na tzv. e-Neschopenkách

Už brzy by výplata nemocenského mohla být daleko rychlejší a jednodušší než nyní. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chystá zavedení elektronické neschopenky. Fungovat by měla začít na začátku roku 2019.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se naplno věnuje přípravě tzv. e-Neschopenky. "Aktuálně se v rámci projektu intenzivně rozpracovává architektura řešení, definice funkčních požadavků a IT infrastruktura," uvedl mluvčí MPSV Petr Habáň.

 

"Legislativní proces proběhl podle našeho očekávání a nyní se již můžeme plně koncentrovat na to, abychom připravili elektronickou neschopenku v podobě, která splní očekávání nejen resortu MPSV, ale zejména ošetřujících lékařů, zaměstnavatelů a pojištěnců,“ řekl první náměstek ministryně Robert Baxa.

 

Hlavními cíli projektu jsou elektronizovat proces evidence pracovní neschopnosti, zrychlit procesy a tím urychlit výplatu nemocenského, snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů i ošetřujících lékařů a posktynout elektronickou formou zaměstnavatelům informace o pracovních neschopnostech jejich zaměstnanců.

 

 

Jaké budou přínosy a-Neschopenky

Pro zaměstnance

rychlejší výplata nemocenského, výplata nebude záviset na administrativním postupu zaměstnavatele

možnost ověření stavu zpracování dávky, možnost vygenerování validního potvrzení o pracovní neschopnosti a dávce

 

Pro lékaře

zjednodušení práce při vyplňování neschopenky – automatizovaně se vyplní údaje o
pojištěnci a zaměstnavateli po zadání čísla pojištěnce

odpadá povinnost posílat neschopenky poštou,

možnost kdykoliv prostřednictvím portálu nahlížet do neschopenek svých pacientů.

 

Pro zaměstnavatele

odpadne povinnost zasílat žádost zaměstnance o nemocenské, potvrzení o trvání a rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, budou zasílat pouze údaje potřebné pro výpočet nemocenského

získají on-line přístup k potřebným údajům svých zaměstnanců o pracovní neschopnosti (i k údajům z papírových neschopenek).

mom TN.cz