Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.5. 2016 21:05
příprava na maturitu

Chystá se revoluce ve výuce matematiky. Takhle bude vypadat

Zdroj: TV Nova

Rozdělit třídu na dvě poloviny a vyučovat matematiku v menších skupinách plánuje od roku 2018 ministerstvo školství. Chce tak studenty lépe připravit na maturitu z matematiky. Tu by měli středoškoláci povinně skládat od roku 2021.

Zavést povinnou maturitu z matematiky je jedna věc, řádně studenty na zkoušku připravit, je ale věc druhá. Toho je si vědomo nejen ministerstvo školství, ale také studenti, kterých se maturita bezprostředně týká. Česká středoškolská unie už od chvíle, kdy se začalo o povinné zkoušce z matematiky uvažovat, volá po změně výuky tohoto předmětu. Informuje o tom web ihned.cz.

 

Nově by to mělo fungovat podobně jako při výuce jazyků, tedy že místo plné třídy dětí bude kantor učit jen polovinu. Výuka tak bude o hodně individuálnější, což je především u obtížné a mnohdy neoblíbené matematiky to nejdůležitější.

Anketa

Pomůže tato novinka s výukou matematiky?

Hlasovalo 912 lidí.

 

Její neoblíbenost často pramení právě z toho, že student látce nerozumí, a když se pořádně nenaučí základy, těžko bude zvládat komplikovanější učivo. V každé třídě by tak od roku 2018 měli vyučovat dva učitelé, s penězi navíc už ministerstvo počítá.

 

 

Podle jakého systému budou školy studenty do skupin dělit, závisí na ředitelích. Zatímco někde je dělení úplně nahodilé nebo žáky rozdělují například podle příjmení, ideální variantou je podle kantorů dělení na základě úrovně na pokročilou a méně pokročilou skupinu.

 

V současné době maturita z matematiky povinná není, studenti si místo ní mohou zvolit cizí jazyk. Ve školním roce 2020/2021 už se jí ale 70 % maturantů nevyhne, výjimku budou mít například studenti uměleckých, gastronomických nebo pedagogických oborů. Letos si matematiku jako maturitní předmět vybralo o tři procenta méně studentů než loni, celkem 27 %.

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

3.5. | 12:19 Andrea Zálišová
11
Tak, aby v těch třídách pak nebylo víc kantorů a asistentů než dětí...........s ...
3.5. | 14:14 pichav
0
BANDU TUPCU CO MARNE CHODI DO SKOLY !!! TEZKO ROZDELIT NA VICE SKUPIN !!! PODLE ...
18.12. | 20:33 Pavel Juránek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ad Spejbl K čemu je veterináři matematika? Pokud někdo dovede přesně uvažovat, pochopí i matematiku. Takový člověk ví, že pak platí i obměněná implikace: Pokud někdo nechápe matematiku, pak nedovede přesně uvažovat. Nemyslícího veterináře bych nezval ani k nemocnému kanárkovi.
18.12. | 20:24 Pavel Juránek
0
Náhlasit nevhodný komentář
2) Pokud někdo považuje seznamování žáků s množinami za nesprávné, pak jeho matematické schopnosti asi nepřekračují rámec elementární aritmetiky. Jazyk množin je totiž základním nástrojem vyjadřování o dalších matematických pojmech.
18.12. | 20:18 Pavel Juránek
0
Náhlasit nevhodný komentář
1) Nejde o to, k čemu mi bude dobrá matematika, ale o to, k čemu bude zaměstnavateli dobrý zaměstnanec, který nepovažuje schopnost přesně uvažovat za důležitou? Takový člověk se těžko chodí do pozice, kde by měl o něčem rozhodovat. Maturita bez matematiky je degradace vzdělávání.
4.5. | 10:01 undatra
1
Náhlasit nevhodný komentář
Degradace výuky matematiky začala zavedením množin .Místo , abychom pilovali naprostý základ matematiky - početní úkony z hlavy , násobilka ap. , lámali jsme si hlavy nad množinami .Dnes málokdo umí velkou násobilku a nedokáže sečíst trojmístnou cifru , odečíst už vůbec .
4.5. | 08:31 lada48
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak si tak říkám, jak jsem z té matiky mohl kdysi odmaturovat i já? Navíc za komárů, kdy bylo podle dnešních sociálních inženýrů všechno špatně! Jediné pro ně přijatelné vysvětlení asi je, že všichni kdo tehdy dokázali z matiky odmaturovat na tom nenesou žádný podíl, ale bylo to vlastně dílo náhody!
3.5. | 18:51 sookar sookar
3
Náhlasit nevhodný komentář
Z blízkého pracovního okolí mám kolegini co má dva roky po maturitě a nespočítá 16-4.? bez kalkulačky a o tom to celé je.
3.5. | 18:46 Andrea Zálišová
4
Náhlasit nevhodný komentář
haha33/ Ale já nemám nic proti tomu, aby se matematika vyučovala tímto novým způsobem. Narážím spíše na tu INKLUZI. Sama mám postižené dítě a rozhodně mu bylo lépe ve speciální škole. Opravdu lituji ty rodiče a děti co to budou muset absolvovat. To nebude kvalitní výuka, ale psycho!!!
3.5. | 18:10 haha33
1
Náhlasit nevhodný komentář
Andrea Zálišová- přesně tohle jsem tu už jednou psala. není to o dětech je to umístění daleko většího počtu kantorů ve školách :-))) proboha nějak se živit musí. Navíc je rozdíl se matiku učit na čtyřku- jak píše Vetchý dole, a něco jiného je na maturitu.
3.5. | 16:37 jan hrabalek
2
Náhlasit nevhodný komentář
spejbl to určitě nemyslíte vážně.asi jste v té matematice moc neuspěl že tak mluvíte i na té zemědělské potřebujete matematiku,vždyť i s té zemědělské jdou žáci dále na školu.Když si pak máte vypočítat výplatu jak bez té matiky si ji vypočítáte.
3.5. | 14:14 pichav
0
Náhlasit nevhodný komentář
BANDU TUPCU CO MARNE CHODI DO SKOLY !!! TEZKO ROZDELIT NA VICE SKUPIN !!! PODLE CEHO ??? PODLE INTELIGENCE NEBO PODLE POCTU TAHAKU ??? INTELIGENTNI JEDINCI DO SKOLY NECHODI !!! ALE DAVNO RESI TREBA ALGORITMY PRO BURZU !!! NEBO COSI V EKONOMICE POLITIKU !!! ABY TY MACHINACE NEBILY TAK DO OCI !!!