Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 5. 2017
Překvapivé pokuty

Chystáte se na dovolenou autem? Za tyto prohřešky tvrdě zaplatíte!

Zdroj: TV Nova

Chystáte se na dovolenou do zahraničí autem? Pak byste si měli pořádně nastudovat jejich silniční předpisy. I v zemích, jako je Chorvatsko nebo Francie, vás totiž mohou některá pravidla překvapit.

Tisíce Čechů vyráží každé léto na dovolenou na jih Evropy. Mnoho z těch, kteří směřují do Chorvatska nebo do Itálie, se rozhodne jet autem. Jenže nastudovat jen základní pravidla, nebo se spoléhat na to, že budou v těchto zemích stejné předpisy jako u nás, nestačí.

 

Velká část prohřešků, za které hrozí pokuta, české řidiče překvapí. Za některé můžete dokonce strávit několik týdnů ve vězení, za další vám pak policie zabaví auto nebo alespoň poznávací značku. Tady jsou ty nejvíce překvapivé, na které upozorňuje ÚAMK.

 

Chorvatsko

V oblíbené destinaci mohou čeští řidiči zaplatit pokutu až 5000 kun (v přepočtu téměř 18 tisíc korun) za nevyplnění nebo špatné vyplnění formuláře o dopravní nehodě.

 

Postih vám hrozí také za to, když si nevezmete v obchodě účtenku, nebo ji přímo v prodejně vyhodíte. Finanční kontrolor vám může uložit pokutu 200 až 2000 kun (až 7 tisíc korun). Pokud účet vyhodíte až venku, nic se vám nestane.

 

Zaplatíte taky v případě, že řídíte unavení nebo pod vlivem léků, které zpomalují vaše reakce. Policisté vás mohou zadržet a poslat na vyšetření, kde váš stav posoudí lékař. Pokud rozhodne, že jste opravdu nezpůsobilí k jízdě, policie vám může odebrat řidičák až na 8 dní.

 

Jak je to s předpisy ve Francii, Rakousku nebo Německu? Čtěte na další stránce:

 

 

epa TN.cz