Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 7. 2017
setkání putina a Si Ťin-pchinga

Čína a Rusko navrhly řešení v Koreji: Odchod USA z jihu

Si Ťin-pching a Vladimir Putin
Zdroj: ČTK

Víc než dvě desítky politických deklarací a mezivládních dohod o hospodářské spolupráci jsou výsledkem dnešního jednání čínského prezidenta Si Ťchin-pinga v Moskvě. Po jeho jednání s ruským hostitelem Vladimirem Putinem vydaly obě strany prohlášení s návrhem na uvolnění napětí na Korejském poloostrově.

Si považuje vztahy mezi Moskvou a Pekingem za nejlepší v dosavadní etapě. "Navzdory měnící se celosvětové situaci naše rozhodnutí rozvíjet rusko-čínské vztahy a důvěra v ně zůstává neochvějná," řekl čínský prezident na setkání s Putinem.

 

Výsledkem pokračujícího rusko-čínského sblížení se dnes staly dohody o rozsáhlé spolupráci od dopravy a energetiky přes zemědělství a zdravotnictví až po kooperaci filmových studií. Hodnota uzavřených hospodářských kontraktů podle ruských médií dosahuje deseti miliard dolarů (230 miliard korun).

 

Pozornost vyvolal návrh Moskvy a Pekingu na zmírnění vyostřené situace na Korejském poloostrově. Ministři zahraničí obou zemí ve společném prohlášení navrhli zastavení severokorejských jaderných a raketových testů s tím, že armády USA a Jižní Koreje souběžně odvolají velké vojenské manévry. Rusko a Čína zároveň odsoudily rozmístění americké protiraketové obrany v Jižní Koreji, které "vážně poškozuje strategické zájmy regionálních mocností".

 

 

Výsledkem dnešního rusko-čínského summitu je i návrh na vytvoření "souhrnu mezinárodních pravidel" řízení internetu, jehož by se měla ujmout OSN. Čína, a v poslední době stále častěji i Rusko, jsou obviňovány z cenzury internetových komunikačních kanálů a blokování režimu nepohodlných vyhledavačů, sociálních sítí a informačních serverů. Západní státy navíc často obě mocnosti viní ze státem sponzorovaných hackerských útoků proti zahraničním politickým institucím a hospodářským cílům.

 

Podle návrhu Moskvy a Pekingu by se měla OSN zasadit o to, aby internet "nebyl zneužíván k vměšování, ohrožování veřejného pořádku, k rozkladu státního zřízení a šíření národnostní, rasové a náboženské nesnášenlivosti". OSN by měla vytvořit mezinárodní právní mechanismus, který by mezinárodní spolupráci reguloval.

 

 

Si Ťin-pching od Putina během ceremonie v Kremlu obdržel za "vynikající službu ruskému a čínskému lidu" nejvyšší ruské státní vyznamenání, a to Řád svatého apoštola Ondřeje.

 

"Tímto oceněním Rusko uznává váš mimořádný příspěvek k rozvoji všeobecného partnerství a strategické spolupráce mezi našimi zeměmi," řekl Putin. Dodal, že Si vždy prosazoval spolupráci založenou na rovnosti, vzájemné důvěře, otevřenosti a respektu k zájmům obou států.

ČTK

Diskuze

4.7. | 20:44 truthwillprevail
13
Náhlasit nevhodný komentář
Přesně tak, ať Američané stáhnou prdell. Své vojáky, své zbraně. Ať odvolají své destabilizační sankce. Pak se teprve uvidí, co se bude dít. Ale to Američané nikdy neudělají, protože provokace mají v krvi.
4.7. | 18:57 overal
15
Náhlasit nevhodný komentář
Konečně pojmenovali skutečnou příčinu napětí na Korejském poloostrově agresivitu a provokace USA. Ono vměšování USA je od druhé světové války nejčastějším zdrojem napětí a válek, na druhém místě je islám! Pokud by se lidstvu podařilo zastavit tyto dva zdroje agrese, nastal by na světě klid a mír!
4.7. | 18:19 jiři nepraš
22
Náhlasit nevhodný komentář
A Amíci mají po kšeftech, vyžere to ČÍna,Dobře jim tak, všude strkají ty svoje rypáky a teď je můžou akorát utřít