Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 7. 2017
setkání putina a Si Ťin-pchinga

Čína a Rusko navrhly řešení v Koreji: Odchod USA z jihu

Si Ťin-pching a Vladimir Putin
Zdroj: ČTK

Víc než dvě desítky politických deklarací a mezivládních dohod o hospodářské spolupráci jsou výsledkem dnešního jednání čínského prezidenta Si Ťchin-pinga v Moskvě. Po jeho jednání s ruským hostitelem Vladimirem Putinem vydaly obě strany prohlášení s návrhem na uvolnění napětí na Korejském poloostrově.

Si považuje vztahy mezi Moskvou a Pekingem za nejlepší v dosavadní etapě. "Navzdory měnící se celosvětové situaci naše rozhodnutí rozvíjet rusko-čínské vztahy a důvěra v ně zůstává neochvějná," řekl čínský prezident na setkání s Putinem.

Reklama

 

Výsledkem pokračujícího rusko-čínského sblížení se dnes staly dohody o rozsáhlé spolupráci od dopravy a energetiky přes zemědělství a zdravotnictví až po kooperaci filmových studií. Hodnota uzavřených hospodářských kontraktů podle ruských médií dosahuje deseti miliard dolarů (230 miliard korun).

 

Pozornost vyvolal návrh Moskvy a Pekingu na zmírnění vyostřené situace na Korejském poloostrově. Ministři zahraničí obou zemí ve společném prohlášení navrhli zastavení severokorejských jaderných a raketových testů s tím, že armády USA a Jižní Koreje souběžně odvolají velké vojenské manévry. Rusko a Čína zároveň odsoudily rozmístění americké protiraketové obrany v Jižní Koreji, které "vážně poškozuje strategické zájmy regionálních mocností".

 

 

Výsledkem dnešního rusko-čínského summitu je i návrh na vytvoření "souhrnu mezinárodních pravidel" řízení internetu, jehož by se měla ujmout OSN. Čína, a v poslední době stále častěji i Rusko, jsou obviňovány z cenzury internetových komunikačních kanálů a blokování režimu nepohodlných vyhledavačů, sociálních sítí a informačních serverů. Západní státy navíc často obě mocnosti viní ze státem sponzorovaných hackerských útoků proti zahraničním politickým institucím a hospodářským cílům.

 

Podle návrhu Moskvy a Pekingu by se měla OSN zasadit o to, aby internet "nebyl zneužíván k vměšování, ohrožování veřejného pořádku, k rozkladu státního zřízení a šíření národnostní, rasové a náboženské nesnášenlivosti". OSN by měla vytvořit mezinárodní právní mechanismus, který by mezinárodní spolupráci reguloval.

 

 

Si Ťin-pching od Putina během ceremonie v Kremlu obdržel za "vynikající službu ruskému a čínskému lidu" nejvyšší ruské státní vyznamenání, a to Řád svatého apoštola Ondřeje.

 

"Tímto oceněním Rusko uznává váš mimořádný příspěvek k rozvoji všeobecného partnerství a strategické spolupráce mezi našimi zeměmi," řekl Putin. Dodal, že Si vždy prosazoval spolupráci založenou na rovnosti, vzájemné důvěře, otevřenosti a respektu k zájmům obou států.

ČTK
Reklama