Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.3. 2016 21:39
anketa vášně kolem vlajek

Čínské vlajky někdo pomazal barvou. Ovčáček dostal vynadáno

Zdroj: TV Nova

Čínské vlajky v Praze budí velké vášně. Dnes v noci jich někdo celé desítky pomaloval černou barvou. Jde už o druhý útok proti vlajkám, které mají v pondělí vítat čínského prezidenta Si Ťing-pchinga. Pachatele policie nedopadla, ale pátrá po něm. Incident už vyvolal slovní přestřelku mezi prezidentovým mluvčím a Miroslavem Kalouskem.

Anketa

Co si myslíte o čínských vlajkách a billboardech v pražských ulicích?

Hlasovalo 13325 lidí.
Už podruhé dnes v noci někdo zaútočil na čínské vlajky, které lemují cestu z letiště až na Pražský hrad a mají v pondělí vítat čínského prezidenta Si Ťing-pchinga. Nejprve dvě z plastových vlajek na ulici Evropská strhl třiatřicetiletý muž. Incident se odehrál v pátek a policie muže dopadla na místě.

 

Nyní ale přišel mnohem větší útok. Kdosi dnes v noci desítky rudých vlajek s pěticípou komunistickou hvězdou pomaloval černou barvou. "Jde o desítky vlajek na trase mezi Ruzyní a Malou stranou. Stalo se to ze včerejška na dnešek a zatím ještě nevím, jestli šlo o jednoho pachatele nebo jich bylo více," uvedl tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk.

 

 

Policie se případem zabývá a pokud pachatele dopadne obviní ho patrně z poškozování cizí věci. Vlajky patří Smíčené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce. Ta je také nechala vyvěsit. Kromě vlajek na čínského prezidenta bude čekat i plastová armáda vojáků na lodi na Vltavě. Figuríny odlité podle slavné terakotové armády císařských vojáků budou v pondělí slavnostně rozsvíceny.

 

"Pomýlený spratek" Ovčáček

 

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nese za čin odpovědnost TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář prý vyslovil pro vandalismus veřejně pochopení. Kolář takové obvinění odmítá. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Ovčáčkovo vyjádření za slova "pomýleného spratka".

 

Vlajky byly poškozeny například i v ulici Jelení a Mariánské hradby nedaleko Pražského hradu. Na zemi jsou poházená vyfouknutá vajíčka, která byla naplněna modrou a šedivou barvou. Někdo je pak zřejmě házel na vlajky, kterou jsou rozmístěny ve výšce na sloupech veřejného osvětlení. Na sloupech jsou spolu ve dvojici vždy vyvěšeny česká a čínská vlajka, poškozeny jsou čínské vlajky. S žádostí o reakci na jejich poničení oslovila čínské velvyslanectví v Praze.

 

 

"Plnou politickou a morální odpovědnost za tyto vandalské činy nese jednoznačně a jedině TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 vyslovil veřejně pro vandalismus pochopení," uvedl Ovčáček. Kolář v pátek nepřímo vyjádřil souhlas s odříznutím dvou vlajek na Evropské třídě. Zároveň připustil, že schvalovat jednání v rozporu s dobrými mravy a zákony je špatné a může být hodnoceno jako protiprávní.

 

Dnešní Ovčáčkovo obvinění Kolář odmítl. "Z mých úst ani z úst nikoho jiného z TOP 09, pokud vím, nikdy nezaznělo jakékoliv schvalování ničení státních symbolů ani poškozování cizího majetku. TOP 09 je strana, která ctí zásady právního státu," řekl.

 

 

Podle šéfa TOP 09 Kalouska nešlo o klasický vandalismus: "Vzhledem k tomu, že české vlajky nebyly poškozeny, tak bych to nevnímal jako obyčejný projev vandalismu, ale jako radikální projev protestu proti papalášské estetice vítání, kdy z Evropské třídy se nám opět stala třída Leninova," řekl. Sám by prý takový protest nevolil, ale má pro něj jisté pochopení. Ovčáčkova slova komentovat nechtěl. "Nelze po mně spravedlivě chtít, abych reagoval na vyjádření pomýleného spratka. Pokud by se chtěl vyjádřit sám pan prezident, velmi rád to okomentuji," dodal Kalousek.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Skandální VIDEO válcuje internet: Dopravní policista poslal k zemi drobnou řidičku

POZOR, VELICE ROMANTICKÉ! Dožili se 70.výročí své svatby a na oslavu udělali úžasnou věc

tn.cz / gar
Reklama