Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.3. 2016 21:39
anketa vášně kolem vlajek

Čínské vlajky někdo pomazal barvou. Ovčáček dostal vynadáno

Zdroj: TV Nova

Čínské vlajky v Praze budí velké vášně. Dnes v noci jich někdo celé desítky pomaloval černou barvou. Jde už o druhý útok proti vlajkám, které mají v pondělí vítat čínského prezidenta Si Ťing-pchinga. Pachatele policie nedopadla, ale pátrá po něm. Incident už vyvolal slovní přestřelku mezi prezidentovým mluvčím a Miroslavem Kalouskem.

Anketa

Co si myslíte o čínských vlajkách a billboardech v pražských ulicích?

Hlasovalo 13325 lidí.
Už podruhé dnes v noci někdo zaútočil na čínské vlajky, které lemují cestu z letiště až na Pražský hrad a mají v pondělí vítat čínského prezidenta Si Ťing-pchinga. Nejprve dvě z plastových vlajek na ulici Evropská strhl třiatřicetiletý muž. Incident se odehrál v pátek a policie muže dopadla na místě.

 

Nyní ale přišel mnohem větší útok. Kdosi dnes v noci desítky rudých vlajek s pěticípou komunistickou hvězdou pomaloval černou barvou. "Jde o desítky vlajek na trase mezi Ruzyní a Malou stranou. Stalo se to ze včerejška na dnešek a zatím ještě nevím, jestli šlo o jednoho pachatele nebo jich bylo více," uvedl tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk.

 

 

Policie se případem zabývá a pokud pachatele dopadne obviní ho patrně z poškozování cizí věci. Vlajky patří Smíčené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce. Ta je také nechala vyvěsit. Kromě vlajek na čínského prezidenta bude čekat i plastová armáda vojáků na lodi na Vltavě. Figuríny odlité podle slavné terakotové armády císařských vojáků budou v pondělí slavnostně rozsvíceny.

 

"Pomýlený spratek" Ovčáček

 

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka nese za čin odpovědnost TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 Ondřej Kolář prý vyslovil pro vandalismus veřejně pochopení. Kolář takové obvinění odmítá. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Ovčáčkovo vyjádření za slova "pomýleného spratka".

 

Vlajky byly poškozeny například i v ulici Jelení a Mariánské hradby nedaleko Pražského hradu. Na zemi jsou poházená vyfouknutá vajíčka, která byla naplněna modrou a šedivou barvou. Někdo je pak zřejmě házel na vlajky, kterou jsou rozmístěny ve výšce na sloupech veřejného osvětlení. Na sloupech jsou spolu ve dvojici vždy vyvěšeny česká a čínská vlajka, poškozeny jsou čínské vlajky. S žádostí o reakci na jejich poničení oslovila čínské velvyslanectví v Praze.

 

 

"Plnou politickou a morální odpovědnost za tyto vandalské činy nese jednoznačně a jedině TOP 09, jejíž starosta Prahy 6 vyslovil veřejně pro vandalismus pochopení," uvedl Ovčáček. Kolář v pátek nepřímo vyjádřil souhlas s odříznutím dvou vlajek na Evropské třídě. Zároveň připustil, že schvalovat jednání v rozporu s dobrými mravy a zákony je špatné a může být hodnoceno jako protiprávní.

 

Dnešní Ovčáčkovo obvinění Kolář odmítl. "Z mých úst ani z úst nikoho jiného z TOP 09, pokud vím, nikdy nezaznělo jakékoliv schvalování ničení státních symbolů ani poškozování cizího majetku. TOP 09 je strana, která ctí zásady právního státu," řekl.

 

 

Podle šéfa TOP 09 Kalouska nešlo o klasický vandalismus: "Vzhledem k tomu, že české vlajky nebyly poškozeny, tak bych to nevnímal jako obyčejný projev vandalismu, ale jako radikální projev protestu proti papalášské estetice vítání, kdy z Evropské třídy se nám opět stala třída Leninova," řekl. Sám by prý takový protest nevolil, ale má pro něj jisté pochopení. Ovčáčkova slova komentovat nechtěl. "Nelze po mně spravedlivě chtít, abych reagoval na vyjádření pomýleného spratka. Pokud by se chtěl vyjádřit sám pan prezident, velmi rád to okomentuji," dodal Kalousek.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Skandální VIDEO válcuje internet: Dopravní policista poslal k zemi drobnou řidičku

POZOR, VELICE ROMANTICKÉ! Dožili se 70.výročí své svatby a na oslavu udělali úžasnou věc

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

26.3. | 10:32 rexrothak
27
Praha je prošpikovaná kamerovým systémem i samotné budovy mají svoje kamery.Ti ...
26.3. | 13:24 reypal
-20
Názor šalamounova poskoka Ovčáčka je názor tupce.Je to lhář jako dalších ix ...
27.3. | 10:27 Joko
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Petr Szabo: je z etnika "příjemců sociálních dávek" a náš prezident se netají názorem ,že má každý dostat zaplaceno jen za práci (a ne za válení kulek),tak na prezidenta útočí jako každý šmejd, kterému chtějí skrouhnout prašule - vlastně za ho*no. Běž makat ROM. - RÉMUSE !!!!!!!!
27.3. | 10:14 Joko
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jak si "pomýlení spratci" přečtou co tu p. Kalousek píše ,že to vlastně schvaluje (přesně jak starosta Prahy 9) ,tak bude bordelu v republice. "Pomýlení spratci" se najdou i na druhé straně a začnou ničit ty Americké.To se Kalous po*ere! A prezidentovi může akorát po.pr. a ne ...
26.3. | 21:19 Petr Szabo
-9
Náhlasit nevhodný komentář
Perfekni reklama od opicaka z hradu.Skoda ze se nevyjadril vseznalek trinohy pavouk,invalidni duchodce,arcizlodej,vlastizradce, co nas stoji stovky milionu rocne za jeho jizdy po luxusnich hotelich za prostym lidem Ceska,opilecka troska Zemanouchyl!Uz at jsou volby jen tak dal rusky opicaku z hradu!
26.3. | 21:07 implacable
11
Náhlasit nevhodný komentář
Tož ,musim sa ohradit,nenapsal sem ani jedno neslušné slovo, ale byl sem "vymazán",,, vůči Kalouskovi jsem použil normální výrazy z psychologie a psychiatrie,Nova považuje za neslušné to co je diagnosticky dekralomováno .Tím ovšem Kalouska nezachrání.
26.3. | 19:36 roko-lanek
7
Náhlasit nevhodný komentář
Vandalci z pražské kavarny.
26.3. | 19:29 mirso
6
Náhlasit nevhodný komentář
To je vandalství.
26.3. | 19:14 Pavel Fiala
11
Náhlasit nevhodný komentář
By jsem napomenut ,že používám neslušná slova,:Zeman je ----to už nesmím psát ,ale NOVA to klidně dá na tabuliTo už jim nevadí,oni sami vulgarizmy prezentovat mohou.Bohužel na Kalouska "nenám"slušné slovo .Tak co ty Novo???
26.3. | 18:37 myslitel
-18
Náhlasit nevhodný komentář
Výrobna čínských sracek a potlačovna lidských práv si úctu vlajkou nezaslouží
26.3. | 18:34 Pavel Fiala
18
Náhlasit nevhodný komentář
Fašistickou Top09 již nikdy nevolit!!!
26.3. | 18:03 donah
16
Náhlasit nevhodný komentář
Že by 100xHov..? Ti také mají odvahu jen v noci