Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 1. 2016
Další postup

Co bude dál v kauze Kramný? Podrobný PŘEHLED

Petr Kramý - zákoník
Zdroj: TN.cz

Petr Kramný vraždil a za smrt Moniky a Klárky si zaslouží 28 let vězení. Alespoň podle názoru soudkyně Renaty Gilové. Jenže čtvrtečním verdiktem ostře sledovaná kauza nekončí. Co se bude dít v dalších týdnech a měsících?

Petr Kramný i jeho obhájkyně Jana Rejžková dlouho avizovali, že se nesmíří s ničím menším než osvobozujícím verdiktem. Proto jejich odvolání není žádným překvapením.


Znamená to ovšem, že soudní soukolí musí běžet dál. Jako další se bude ošemetnou kauzou zabývat Vrchní soud v Olomouci. Jaké kroky budou následovat a kam až může kolotoč odvolání a stížností zajít?


1. Další průběh odvolání


Petr Kramný a Jana Rejžková se proti přísnému rozsudku odvolali okamžitě, ještě v soudní síni. Tak získali spoustu času na sepsání odůvodnění odvolání a pořádně dokument vyšperkovat.


Podle zákona totiž musejí odůvodnění odvolání poslat do osmi dnů od doručení písemného vyhotovení rozsudku. A jak nedávno ukázala kauza Davida Ratha, soudce může rozsudek sepisovat řadu měsíců.


"Paní soudkyně má na starosti i jiné případy než kauzu Petra Kramného, nijak jí nebyl snížen přísun dalších případů. Jen loni soudila 13 různých kauz," uvádí mluvčí ostravského krajského soudu Dalibor Zecha.Proto se podle něj zatím nedá vůbec odhadnout, jak dlouho bude soudkyně Renata Gilová rozsudek sepisovat a odůvodňovat. Vzhledem k množství námitek a známosti kauzy se dá očekávat, že Gilová bude velmi pečlivá.


Na to, až bude rozsudek v písemné podobě, jistě netrpělivě čeká i státní zástupce Vít Legerský. Ten sice odvolání zatím nepodal, ale nechal si lhůtu na rozmyšlenou. Ta je stejně dlouhá jako lhůta na odůvodnění odvolání Kramného - tedy osm dní od doručení rozsudku v písemné podobě.


2. Stížnost proti vazbě


Kromě odvolání proti rozsudku podal Petr Kramný v soudní síni ve čtvrtek i stížnost proti setrvání ve vazbě. V ní sedí od února 2014, tedy už skoro dva roky.


"O vazbě rozhodovala paní soudkyně krátce před tím, než ve čtvrtek začalo veřejné hlavní líčení a byl vyhlášen rozsudek," vysvětlil na dotaz TN.cz mluvčí soudu Zecha.


Rekonstrukce smrti Moniky a Klárky


A protože o stížnosti proti vazbě vždy rozhoduje nadřízený soud, poputují dokumenty na vrchní soud v Olomouci, který bude rozhodovat i o odvolání Kramného.


"Vyhovění nebo zamítnutí stížnost budeme dělat takzvaně od stolu, bez osobní přítomnosti pana Kramného," přibližuje mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský.


3. Kdy bude odvolací řízení u vrchního soudu?


To je zatím asi největší neznámá. I vrchní soud pochopitelně musí počkat na to, než bude sepsaný rozsudek. Kromě toho ovšem pak ještě musí být vybrán senát, který bude odvolání řešit. A samozřejmě najít místo v rozvrhu práce soudu. A to všechno může trvat několik měsíců."Sluší se připomenout, že vrchní soud nemůže Petra Kramného osvobodit. Může trest potvrdit, změnit nebo případ vrátit do Ostravy k novému projednání," vypočítává advokát Jan Černý.


Je tedy klidně možné, že Petr Kramný se pravomocného rozsudku u vrchního soudu dočká třeba až za půl roku. Teď už jen zbývá otázka, zda bude čekat ve vazbě nebo na svobodě.


Další zajímavostí je, že pokud se odvolá jen Petr Kramný, vrchní soud mu nemůže trest zvýšit, jen potvrdit nebo snížit. Pokud se nakonec odvolá i žalobce Legerský, může naopak odvolací senát trest 28 let ještě zpřísnit, například na oněch 30 let, které státní zástupce pro Kramného požadoval v závěrečné řeči.


4. Kam se ještě může Petr Kramný odvolat?


Pokud Kramného odvolání nevyjde, má ještě další možnosti, jak se pokusit vyhnout skoro třem dekádám za mřížemi. Může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.


To ovšem nemá odkladný účinek, takže by na verdikt už musel Kramný čekat v klasické vězeňské cele. Nejvyšší soud už navíc nezkoumá vinu či nevinu, ale řeší "technické" náležitosti soudních procesů jako je hodnocení důkazů nebo procesní náležitosti.


Kramný může pochopitelně poté zkusit štěstí ještě u Ústavního soudu, obrátit se přímo na ministerstvo spravedlnosti nebo to "hnát vejš" - až k soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vražda v Egyptě! Poznali byste, kdo bude hrát hlavní roli Petra Kramného?

Ochránce Džambulky Macura se pouští do Kramného: Je to tyran!

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.1. | 12:03 wolencak
27
Kramnému „pomohla“ Rejžková. Je to nechutná, zlá a zakomplexovaná ženská. ...
9.1. | 10:02 satanastatanas
-22
V Hurghade vcera opet zautocili na turisty teroristi..Uz si jsou jisti ze se ...
11.1. | 14:08 bobule6
15
Náhlasit nevhodný komentář
Teď už si na černé listině té staré škatule, toto ti nikdy neodpustí a jaká to bejvala láska; -D))))))))
11.1. | 13:57 bobule6
15
Náhlasit nevhodný komentář
.... a tvé dřívější příspěvky, urážky.....byly jen následkem tvého pocitu méněcennosti před ženským pokolením a tíhou těch parohů co si desítky let s sebou taháš.
11.1. | 13:56 bobule6
15
Náhlasit nevhodný komentář
Vemeno trousilů, to ti trvalo přiznat jeho vinu. Nasvědčuje tomu tvůj příspěvek,,Dcerky se jiste zbavit nechtel" z toho plyne, že zastáváš názor, že kramle zavraždil Moniku a Klárka se k tomu přichomejtla. Každý kdo čte příspěvky teď vidí co si opravdu myslíš.....
11.1. | 12:07 Jusa123
15
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyby neměla stará ráda prachy jak její syn,nepředváděla by se v bulvárech a byla by zalezlá jak krtek.Kašle i na zápornou diskusi,HLAVNĚ PRACHY!!!S každým rozhovorem musí souhlasit a možná to i cenzuruje jak Kramný.
11.1. | 11:16 satanastatanas
-16
Náhlasit nevhodný komentář
Diskuze v Plesku..Rubrika pro drubez a jiny dobytek..Az tam jsme dosli...
10.1. | 21:20 Jusa123
14
Náhlasit nevhodný komentář
Na diskusi v BLESKU u článku že přišli o všechno není ani jeden pozitivní příspěvek,všichni odsuzují starou.Doufám že si uvědomí že nemá lézt na veřejnost a raději zaleze.Je přesně jak syn taky se musí předvádět i ji to dělá dobře.Že se nestydí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
10.1. | 19:57 satanastatanas
-18
Náhlasit nevhodný komentář
Slepicky, jeden Serial pro vas zatim konci, jiny-Ulice a uz 2946 dil zacina! Takze konec picovani a soustredit se, Nova vi co na vas plati! A muzete se zacit prehrabovat v dalsim hnojisti..Kvok!
10.1. | 19:16 satanastatanas
-17
Náhlasit nevhodný komentář
Jusinko, kdyz to musi bejt, ja to nechtel, ale tusis ty vubec ze ja nejsem jen "tata" Kramnyho, ale i tvuj fotr? A primo "biologickej"? Kdo jineho by takovou satorii zplodil nez Satan?
10.1. | 18:33 bobule6
16
Náhlasit nevhodný komentář
jusíkum, nebyl by první ani poslední co by vojel svého syna. Nejvíc by se zavděčil, kdyby takového vrahouna vůbec nezplodil.
10.1. | 18:26 domby
16
Náhlasit nevhodný komentář
Brej večír, Bobu. Ubohý satan :)), měl by se šetřit a nevychylovat. Mrtvičkou by zatížil tuberáckými importy už tak těžce zkoušené dojče zdravotnictví. Ale kdoví kolik peněz už dal babi irče na placení právníků !