Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.2. 2016 21:36
Vaše téma

Znalec Matlach: "Ať sedí Kramný i Marešová, nebo ať je pustí oba!"

Zdroj: TN.cz

Hostem Marcely Škábové v pořadu Vaše téma byl soudní znalec v oboru lékařství Radek Matlach. Ptali jste se ho nejen na kauzy Petra Kramného a sestry z rumburské nemocnice.

Soudní znalec Radek Matlach na sebe upozornil během dvou ostře sledovaných soudů. U obou měl na starosti posudky z oboru soudního lékařský. Jeden vypracoval ve prospěch Petra Kramného, druhý v neprospěch sestry z Rumburské nemocnice. Oba posudky soudy smetly ze stolu.

 

Kramného, který byl obžalován z vraždy dcery a manželky v Egyptě, poslal soud nepravomocně na 28 let za mříže. Sestru Věru Marešovou, která byla obžalovaná z několika vražd pacientů v rumburské nemocnici, naopak soud zcela zprostil obžaloby. Obhajoba Marešové teď podle portálu lidovky.cz zvažuje, že na Matlacha podá trestní oznámení.

 

 

Matlach si stěžoval, že některé materiály nemohl důkladně otestovat. Vzorky mu byly poskytnuty jen k nahlédnutí a to v Ostravě. Nemohl si je odvézt a provést vlastní testy. Vůbec nechápe, proč soud takto postupoval, ale nevylučuje, že se ke vzorkům, které by mohly blíže prozradit, jestli Monika a Klárka skutečně zemřely na otravu, ještě dostane. "Je tam žádost obhajoby," prozradil v pořadu Vaše téma.

 

 

To, že v obou sledovaných případech jeho posudek vyvrátil posudek revizní, ale Matlach nevnímá jako debakl. V soudním lékařství podle něj existují tři možné varianty. Buď se soudní lékaři rozhodnou, že se něco určitě stalo, nebo, že se to určitě nestalo. Případně existuje třetí varianta, že se to nedá přesně určit a znalci se mohou jen domnívat. Většina znaleckých posudků se pohybuje v této sféře a závěry se mohou lišit.

 

Matlach si nepřipouští, co by jeho posudky mohly způsobit. "Předkládám objektivní analýzu," tvrdí Matlach. Často si jej také objednávají advokáti, kteří potřebují určit, jestli jejich klient mluví pravdu. Takže na nedostatek zakázek si nestěžuje.

 

 

Kolik mu rodina Kramných zaplatila si nechal pro sebe. "Je to mezi mnou a rodinou Kramných," řekl Matlach ve Vašem tématu. "Ale řídí se to vyhláškou a k tomu je potřeba připočítat vícenáklady, jako třeba cesta do Ostravy, ubytování v hotelu a podobně."

 

A jak vlastně znalecký posudek v případu Petra Kramného vznikal? "Stavím na několika pilířích. Jedním je výpověď obžalovaného. On uvádí nějaký příběh, co se tam podle něj odehrálo. Otázka je, jak ho lze potvrdit nebo vyvrátit. K tomu my slouží ono vyšetření preparátů, kde nám házeli klacky pod nohy. A pak videozáznamy z druhé pitvy provedené v ČR. Fotodokumentace z místa činu byla neprůkazná, tam se nedalo určit, jestli to jsou policisté, reportéři, kdo to fotí, nic. Za to se daly použít fotky provedené v Egyptě před pitvou a pak v rámci pitvy v Čechách."

 

 

Matlach je přesvědčen, že obě Česky zemřely v Egyptě na otravu. Bohužel s odstupem devíti dní, kdy proběhla pitva v České republice, už nelze přesně určit, jestli obě zemřely současně, respektive s jakým odstupem k úmrtí došlo.

 

Našli se na těle Moniky nějaké částečky, které by odpovídali kontaktu s elektrickým drátem? "Byly nalezeny částečky železa. Není to specifické pro úraz elektrickým proudem. Ty tři drobné tečky železitých iontů mohly být způsobeny třeba smýkáním mrtvoly po pitevním stolu."

 

 

Podotýká ale, že k úrazu elektrickým proudem by muselo dojít dvoupólovým dotykem. Jenže to by na těle zanechalo více stop. "Dle našeho nálezu lze smrt vysvětlit přirozenou cestou," řekl Matlach s tím, že nemá potřebu přemýšlet nad tím, kdo za smrt Moniky a Klárky může.

 

Soudní znalec se vyjádřil také k další sledované kauze, případu sestry z Rumburské nemocnice obviněné ze zabití šesti pacientů. Matlach je přesvědčen, že vzhledem k podobnosti obou případů, by měl být Petr Kramný propuštěn z vazby podobně jako sestra z Rumburku Věra Marešová, nebo by měla Marešová čekat na rozhodnutí vrchního soudu ve vazbě, jako Petr Kramný.

 

 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

4.2. | 21:47 mimozemstanet
13
ten kecá jak Palackej! "Nastudovanej" odborník přes elektro. On říká, ...
4.2. | 14:15 satanastatanas
-10
Jako pristi bude mit Slovo Jusa..Ta predlozi dukazu o vrahovi habadej, protoze ...
5.2. | 10:39 satanastatanas
-7
Náhlasit nevhodný komentář
Rozhovor jsem necetl.Ale Ufoun mohl ty otazky co tu klade polozit Matlachovi..Nechapu proc neni uznana pitva v Egypte..A ze se bude hledat poslusny znalec kdyz uz musel umrit jeden co chtel Kramneho zprostit viny vam neni podezrele? Proc hledat dal , vzdyt podle scenare je vrahem Kramny..Ze?
5.2. | 09:43 josefvyskoc
4
Náhlasit nevhodný komentář
tenhle noblesni hurvinek s motylkem je od pohledu mirne receno neduveryhodnej...takovejch "odborniku"-nemakacenku je na statni penezovody nabaleno jako mšic ! ...povrchni kecy o nicem...
5.2. | 00:43 rychl
9
Náhlasit nevhodný komentář
Umřeli dvě mladé osoby ale co . Mě se to netýka tak ho prostě pusťte. Jsi na ránu debilku. Vrahů je tu dost co běhají na svobodě, tak aspoň jednoho zmrda zavřete.
5.2. | 00:39 rychl
12
Náhlasit nevhodný komentář
On je ale pěkný kokot, kdyby nebyl podplacenej určite by mluvil jinak. To že naši český znalci nemohli prozkoumat děvčat vnitřnosti, protože je z Egypta nevydali o tom ani půl slova nevydá. Hl. že pan Kramny mluvi pokaždé jinak, o tom tu taky nevydá ani zmínku. Hl. že je bohatší o pár korun.
4.2. | 21:56 mimozemstanet
13
Náhlasit nevhodný komentář
A nakonec připustil, že při nálezu těla na zastávce neví vůbec nic a proto musí udělat pitvu "od hlavy až k patě" tzv. "en bloc". A přesně o to jde. Stylizovat posudek podle toho, co někdo vykládal.... Už jsem to psal, zajímalo by mě, k čemu by došel bez kramleho ...
4.2. | 21:50 mimozemstanet
12
Náhlasit nevhodný komentář
Jak dopadl výplach kufru kramle, neví matlal dosud (nemá dohledáno) A to říkal, že musel prostudovat celý spis!!!! Ježíši, soudní "znalec", který "již dávno není členem soudní lékařské komory" To byla pro SLK těžká ztráta.
4.2. | 21:47 mimozemstanet
13
Náhlasit nevhodný komentář
ten kecá jak Palackej! "Nastudovanej" odborník přes elektro. On říká, že znalci řekli "že si myslí, že to byl zásah el, domníváme se... U soudu s.znalci řekli, že se "jednoznačně jedná o zásah el" Možný je podle něj "přirozené úmrtí"!!!! (dvě osoby ...
4.2. | 21:20 mimozemstanet
9
Náhlasit nevhodný komentář
a další zajímavosti. "Sklíčka" coby důkazní materiál by si nechal poslat poštou za 225 kaček, aby nemusel posudek několik dní matlat na hotelovém pokoji? Proč musel dělat posudek v hotelu? To je vtip? Co by říkal, kdyby nečetl "domněnky" P.K a měl k dispozici jen pitevní ...
4.2. | 21:06 mimozemstanet
11
Náhlasit nevhodný komentář
Jak se vůbec může odvolávat na to, co kramle řekl? Jak by dopadl jeho soudní posudek co do změn těl se týče, kdyby kramleho výpověď neznal. Měl k dispozici jen materiály? Usoudil by podle nich, že pár desítek minut s nimi ještě určitě mohl normálně mluvit? Je psycholog a nebo patolog? Neuvěřitelné!
4.2. | 21:00 mimozemstanet
11
Náhlasit nevhodný komentář
Matlal považuje za stěžejní domněnky a výpověď P.K., kdy s nimi naposledy mluvil, sleduje podle toho časovou osu a snaží se "napasovat" průběh posmrtných změn podle jeho výpovědí? "objektivní" a v obecný rovině? Proč se tedy drží výpovědi kramle a ignoruje ostatní zjištění při ...