Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.9. 2017 20:12
Vydaný ke stíhání

Babišovi hrozí obvinění i vazba! Pět scénářů, co se může dít

Zdroj: TV Nova

Sněmovna ve středu po dlouhé debatě vydala předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Co teď bude s oběma politiky dál a jak jejich stíhání ovlivní volby?

Policisté oba podezřívají z podvodu při získávání dotace pro farmu Čapí hnízdo. Babišovi kvůli tomu hrozí 5 až 10 let ve vězení. Jakmile policie dostane od Sněmovny rozhodnutí, že oba poslance vydala, odešlou policisté obratem Babišovi a Faltýnkovi usnesení o zahájení trestního stíhání.

 

Mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová ve čtvrtek v poledne pro TN.cz potvrdila, že Sněmovna policii ještě o vydání Babiše a Faltýnka neinformovala. Co bude dál, až policisté Babiše a Faltýnka obviní?

 

1) Zastavení trestního stíhání

Pro oba nejpozitivnější scénář. Až dostanou usnesení o zahájení trestního stíhání, mohou se Babiš a Faltýnek do tří dnů odvolat. Na rozhodnutí o jejich stížnosti má státní zástupce 30 dní.

 

Pokud rozhodne, že je žádost oprávněná, může trestní stíhání zastavit. Oba by se tak velmi rychle očistili a do voleb by šli s čistým štítem.

 

 

2) Obvinění a obžaloba

Pokud státní zástupce trestní stíhání nezastaví, budou zřejmě Babiš a Faltýnek obžalováni. Do voleb ale zbývá 44 dní, takže těžko předjímat, jestli státní zástupce případně oba obžaluje ještě před volbami.

 

Oba by pak čekal soud, u kterého by měli možnost se očistit. Při jednání Sněmovny o vydání Babiš i Faltýnek naznačili, že s touto možností počítají a jsou připraveni se u soudu bránit.

 

Pro českou politickou kulturu by to ale byla další rána - předseda a 1. místopředseda přední politické strany čelící žalobě. A mohlo by to být ještě horší....

 

Co by se ještě mohlo stát, zjistíte na následující stránce

 

vbo TN.cz