Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.2. 2018 10:37
Zdravotní rizika

Co udělá s tělem cigareta? Některé věci vás nejspíš překvapí!

Kouření
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek

To, že kouření způsobuje rakovinu plic, nikoho nepřekvapí. Cigarety ovšem mají na tělo i okamžité účinky, nepoškozují zdraví jen dlouhodobě. A některé následky jsou hodně překvapivé.

Jediná cigareta totiž může vést i k takovým symptomům, jako je ucpaný nos nebo pocity úzkosti. A to je jen špička ledovce - kouření má totiž okamžitý neblahý vliv na celou řadu tělesných pochodů.

 

Kromě již dvou výše zmíněných efektů má jediná cigareta i další dopady na to, jak se cítíme a jak fungujeme. Někdy dokonce stačí jediné potáhnutí, varuje britský Daily Mail.

 

Video: Vliv kouření na plod během těhotenství

 

 

1. Vliv na dýchací ústrojí

 

Cigarety nezpůsobují zdaleka jen rakovinu plic. Popotahování tabákového kouře má i okamžité negativní účinky. Zjednodušeně se dá říct, že vtahování kouře do plic vlastně simuluje astma a nemoc si tak mohou "otestovat" i ti, kteří jí netrpí. Průvodními jevy jsou zkrácený dech, sípání a pískání.

 


Cigaretový kouř navíc paralyzuje činnost "štětečků", které čistí naše plíce. Ty začínají pracovat až v noci a to je také důvod, proč se náruživí kuřáci ráno často probouzejí s neodbytným vlhkým kašlem. To se plíce pokoušejí zbavit toxických látek, které se uvnitř nahromadily, když čistící systém nefungoval kvůli tabákovému kouři.

pez TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama