Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Publikováno 28. 2. 2018
video zima v zoo

Tučňáci v pražské zoo přimrzají k zemi! Musí je odsekávat!

Zdroj: TN.cz

Silné mrazy posledních dní netrápí jen lidi, ale i zástupce zvířecí říše. Jak se s nimi vypořádávají zvířata v pražské zoo, jsme se vyrazili přesvědčit na vlastní oči.

Některá zvířata si silné mrazy dokonce užívají. Řeč je například o ledních medvědech, pro které ani velmi nízké teploty nejsou žádný problém. A mrazy nezaskočí ani chloubu pražské zoo, koně Převalského: "Ti ve své domovině dokáží zažít teploty ještě mnohem nižší, než jaké tady máme v těchto dnech," vysvětluje zoologický náměstek ZOO Praha Jaroslav Šimek.

 

Úplně jiná situace je ale u zvířat, která pocházejí z tropických oblastí. Ačkoliv většina z nich je v Česku již dlouho a dokázala se tak přizpůsobit místnímu klimatu, takovéto mrazy jsou pro ně již za hranou. To se týká například slonů nebo žiraf: "Ti v těchto teplotách už nevycházejí ven, zůstávají doma, dokud se ta teplota nezvedne," popisuje Jaroslav Šimek.

 

 

Existují ale i druhy zvířat, které jsou mezi těmito dvěma zmíněnými skupinami. Například tučňáci. Možná trochu překvapivě, ale i pro ně je v silných mrazech lepší zůstávat uvnitř svého pavilonu. "Tučňáci, které zde chováme, nejsou totiž z těch nejchladnějších částí jižní polokoule," vysvětluje Jaroslav Šimek. Samotné nízké teploty navíc nejsou pro tučňáky tím největším rizikem. Stává se jim ale, že po opuštění bazénu přimrznou k břehu. I to už museli v pražské zoo řešit.

 

Co se i v těch největších mrazech takřka nemění, je pak krmení zvířat. I zde se ale najdou výjimky: "V některých případech může být ta dávka potravy trochu větší, protože ta zvířata mohou mít větší energetický výdaj, ale celkově v obecné rovině to krmení zůstává stejné," upřesňuje Šimek.

TN.cz
Reklama