Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.4. 2018 21:12
Reakce ministerstva zahraničí

Česko o útoku vědělo předem, Hrad a komunisté agresi odsuzují

Zdroj: TV Nova

Česká diplomacie vnímá noční útok USA, Británie a Francie v Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Rada bezpečnosti OSN podle ní nedokázala situaci v Sýrii účinně řešit.

Česko společně s dalšími státy Evropské unie vyzývá všechny aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení mírových jednání, uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení. Ministr Martin Stropnický uvedl, že o útoku byla česká strana informována předem a útok byl podle něj legitimní.


Česká diplomacie také vyjádřila podporu stanovisku generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. Uvedl, že vojenský zásah povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu.

 

Anketa

Byl úder USA, Francie a Británie v Sýrii oprávněný?

Hlasovalo 19907 lidí.

 

"Česká republika v minulých dnech ostře odsoudila barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvala k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření. Dnešní vojenský zásah USA a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat," uvedlo ministerstvo zahraničí.


 

Na vojenský zásah USA, Francie a Velké Británie už reagovalki i někteří čeští politici.

 

Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) svolala na dnešní dopoledne jednání užšího krizového štábu ministerstva obrany. Bezpečnost ČR není po útoku USA, Francie a Británie v Sýrii ohrožena, v pořádku jsou i Češi na velvyslanectví v Damašku a čeští vojáci v misi na Golanských výšinách, řekla Šlechtová (ANO) po jednání.

 

"Prověřili jsme bezpečnost našich vojáků na Golanech. Ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí jsme komunikovali i bezpečnost našich občanů na ambasádě v Damašku, já osobně jsem ve spojení s paní (českou) velvyslankyní (v Sýrii Evou) Filipi, všichni jsou v pořádku," uvedla ministryně. Útok USA, Británie a Francie označila za odvetu za použití chemických zbraní Sýrií. Zdůraznila, že ČR použití chemických zbraní dlouhodobě odsuzuje. "Jak jsme informováni, cílem tohoto útoku není změna režimu v této zemi, ale čistě odveta za použití chemických zbraní," uvedla. Příslušné složky budou podle ní situaci dál monitorovat. Na sobotních 16:00 je podle tiskové zprávy ministerstva obrany svolán Vojenský výbor NATO, kterého se vedení české armády zúčastní. Ministryně nechala bez odpovědi otázku, jestli byla ČR o útoku informována předem.

 

"Vrazi a zločinci proti lidskosti rozumí jen síle. I když je každé bombardování hrozná věc, souhlasím s tím, že naši spojenci v tomto případě vojenskou sílu použili," uvedl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.


 

A neodpustil si rýpnutí do vlády Andreje Babiše. "Vláda bez důvěry je prý "stejně akceschopná", jako vláda s důvěrou. Tak si snad česká veřejnost pět hodin po útoku v Sýrii zaslouží stanovisko své vlády," zlobil se Kalousek krátce před tím, než ministerstvo zahraničí zveřejnilo své stanovisko.

 

USA, Británie a Francie zahajují útok na Damašek:

 

"Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, VB a FR v Sýriii je správnou reakcí. Situaci na Blizkém východě nelze podceňovat a pouze přihlížet, jak se odtud šíří brutalita a chaos, který nás všechny ohrožuje," postavil se na stranu západních mocností i předseda ODS Petr Fiala.

 

"USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbrani. Byly minimalizovány dopady útoku na civilisty," uvedla na twitteru ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO). Podobně se vyjádřila i velká část představitelů opozičních sněmovních stran. "Raketové útoky spojenců považujeme za silný varovný signál o tom, že používání chemických zbraní - nota bene proti civilistům - je nepřijatelné," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

 

"Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, Velké Británie a Francie v Sýrii je správnou reakcí," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. "Odpovědnost za stav v Sýrii nese (syrský prezident Bašár) Asad a jeho spojenci, Rusko a Írán," napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

 

Piráti používání chemických zbraní odsoudili. Podporují vznik mezinárodní komise, která by události ve městě Dúmá vyšetřila. Podle Pirátské strany za nočním zásahem spojenců stála snaha potrestat syrský režim za chemický útok. Akce k trestání považují Piráti ale za předčasné, pokud není jasně potvrzeno, zda se jednalo o chemický útok. "Zásah nepovažuji za něco, co by vedlo k vyřešení situace či donutilo kohokoliv k dodržování lidských práv a plnění mezinárodních dohod. Lidem v Sýrii se neuleví vojenským zásahem, ale politickým řešením," uvedl šéf strany Ivan Bartoš. Podle Pirátů je nutné vynaložit maximální politický tlak k vyšetření chemického útoku a k dopadení a potrestání viníků.

 

Také podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je chemický útok odsouzeníhodný. "Odpovědí ale není ukázka síly bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Řešení syrského konfliktu se tak bohužel odkládá stejně jako spolupráce mocností na jeho hledání," uvedl Hamáček. Očekává, že premiér v demisi Andrej Babiš a ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (oba ANO) postoj ČR vysvětlí ve Sněmovně.

 

Útok na Sýrii naopak odsoudil předseda komunistů Vojtěch Filip. "Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad," sdělil. Kriticky se vyjádřil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Ovčáček. "Vojenské řešení je vždy až to poslední," uvedl. Zároveň osočil novináře a kritiky Zemana, že podporují válku.

 

 

"Útok spojenců na chemické cíle v Sýrii podpořilo NATO, tedy i ČR. Správně, očekávám podpůrná vyjádření Hradu," napsal na twitteru český europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

pez tn.cz / ČTK
Reklama