Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.7. 2017 20:45
bezpečnostní rizika

ČR čelí kybernetické válce! Jsme připraveni na útok? Názor expertů

Zdroj: TV Nova

Podle bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka není policie stále stoprocentně připravená na boj s kybernetickými útoky. Situace přitom došla tak daleko, že ČR prý už čelí kybernetické válce. Policejní prezident Tomáš Tuhý naši zemi řadí mezi nejbezpečnější. Odborníci varují, že v prostředí internetu tento argument platit nemusí.

Podle bývalého policejního prezidenta je v oblasti kybernetické bezpečnosti stále co dohánět a cíle, které v jeho funkčním období policie nastavila, se prý nepodařilo zcela naplnit.

 

"Obávám se, že těch pět až sedm let uteklo jako voda a obávám se, že stoprocentně připravená není. Je pro mě neuvěřitelné, když se vysoce postavení představitelé policie vyjadřují, že přesně neví, kolik těch specialistů budeme potřebovat. Přece musí existovat nějaký plán a ten je třeba naplnit," říká Martin Červíček.

 

"Samozřejmě že strategie, která byla připravena vládou, se dnes realizuje i v podmínkách Policie České republiky. Investujeme do nových lidí a do programu vzdělávání," vysvětluje policejní prezident Tomáš Tuhý a připomíná, že jsme stále jednou z nejbezpečnějších zemí světa.

 

 

"My tuto problematiku nepodceňujeme a spolu s ostatními bezpečnostními sbory i armádou reagujeme na všechny nové trendy, které se objevují," dodává Tuhý.

 

Bezpečnostnímu expertovi Andoru Šándorovi se vykrucování policie nelíbí. "Mně už tyhle fráze trochu vadí. Že jsme šestou nejbezpečnější zemí světa možná bude platiti na teroristické útoky. Pokud by došlo k nějakému zablokování prvků kybernetické kritické infrastruktury, která má vliv na chod země, může to mít vážné dopady," varuje.

 

Jedná se třeba o zabezpečení dat nemocnic nebo vysoce postavených úřadů. Například zabezpečení počítačů úřadu vlády kontroluje Národní bezpečnostní úřad. "Jsme na úrovni srovnatelné s vyspělými zeměmi jako Německo, Polsko apod.," tvrdí.

 

Kybernetické útoky se v posledních letech natolik rozšířily, že už experti hovoří o kybernetiké válce. "Myslím, že už v ní jsme. To neznamená, že se ty války přesouvají jen do kyberprostoru, ale kyberprostor bude velmi vážnou součástí jakýchkoliv válečných aktivit, které se odehrávají," upozorňuje Šándor.

 

Poslední masivní kybernetický útok se přitom odehrál tento týden. Přes vyděračský vir útočníci požadovali po velkých společnostech výkupné za nezablokování napadených počítačů.Česká republika byla osmým nejvíce zasaženým státem.

Jakub Pacner / lud TN.cz