Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 10. 2017
zastali se nás

ČR nejméně zdravou zemí světa? Nesmysl, hájí nás britský časopis!

Alkohol, cigarety, obezita
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Když britská výzkumná společnost porovnávala země podle míry obezity a konzumace alkoholu a tabáku, určila Česko nejnezdravějším státem světa. A okamžitě se tak stala terčem kritiky. Pustil se do ní nejstarší anglicky psaný časopis The Spectator, podle kterého výsledek neodráží realitu.

Studie provedená společností Clinic Compare při určování zemí, které jsou na světě ty nejnezdravější, zohlednila tři měřítka - rozšíření obezity, konzumaci alkoholu a tabáku. A ze 179 zemí získala nelichotivé prvenství právě Česká republika. To ale rozhněvalo novináře britského týdeníku The Spectator, kteří výsledek napadli.

 

Podle magazínu badatelé zkoumali chování, které by teoreticky mohlo vést ke špatnému zdraví, nezohlednili ale mnoho důležitých faktorů jako jsou předpokládaný věk dožití, výše krevního tlaku, míra očkování a hlavně příčiny smrti. I díky tomu se mezi nejzdravější státy dostaly válkou zmítaný Afghánistán, nebo chudé Somálsko.

 

 

"Průměrná délka života v Afghánistánu je 61 let. V České republice je to 79 let," ukazují nesmyslnost studie na jednom z příkladů novináři. Také protože je alkohol v Afghánistánu zakázaný, kouří jen velmi málo žen a lidé jsou příliš chudí na to, aby mohli mít problémy s obezitou, vyšlo Česko ve studii prostě hůř.

 

Paradoxem je, že podle jiné studie, která porovnává všechny výše zmiňované klíčové faktory, vychází Česko jako 35. nejzdravější země světa. A tento výsledek je oproti původnímu výsledku britských badatelů opravdu solidní.

lud TN.cz