Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 8. 2017
ohrožení země?

ČR podala žalobu na směrnici o zbraních! Má strach o bezpečnost

Zdroj: TV Nova

Česko ve středu podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Požaduje její zneplatnění a s žalobou podala také návrh na odklad účinnosti směrnice, kterou by měly členské státy EU zavést do svých právních řádů nejpozději do poloviny září 2018.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ČTK sdělil, že žalobu považuje za jedinou možnost ochrany před dopady směrnice. Podle něj norma může ohrozit vnitřní bezpečnost země, protože se díky ní může velké množství zbraní dostat na černý trh.

 

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Cílem směrnice je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem EU.

 

Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. "Takto masivní trestání slušných držitelů zbraní je pro nás nepřijatelné, protože zakazování legálně držených zbraní nemá žádnou souvislost s bojem proti terorismu," uvedl dnes Chovanec.

 

 

Podle české žaloby je směrnice diskriminační a obsahuje ustanovení, která nejsou dostatečně jasná a přesná, aby umožnila majitelům zbraní jednoznačně rozpoznat jejich práva a povinnosti. "Skutečným cílem je harmonizace předpisů členských států v oblasti předcházení trestné činnosti a terorismu. K přijetí takových opatření však unijní zákonodárce nemá pravomoc," popisuje žaloba další důvod, proč by měla být směrnice zrušena. Žaloba argumentuje také tím, že se evropští zákonodárci dostatečně nezabývali otázkou přiměřenosti zaváděných opatření a neprovedli posouzení dopadů, což vedlo k přijetí nezpůsobilé a nepřiměřené směrnice.

 

Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy EU ji musejí do právního řádu zavést do patnácti měsíců, tedy do poloviny září 2018. Nedávno Chovanec přiznal, že není stoupencem zavedení směrnice i za cenu možného postihu ze strany EU. O případném dalším postupu kolem zavedení směrnice však musí rozhodnout vláda. Ministerstvo vnitra žalobu vypracovalo společně s ministerstvem zahraničí.
 

ČTK/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.8. | 17:06 skeptikus
6
..co se vám nezdá? 80% naší legislativy tvoří nařízení Bruselu, kde Češi můžou ...
9.8. | 23:27 Milos Trasimi
-2
Tito tzv.slusni držitele jsou ve všech případech pachateli vražd či ...
10.8. | 11:44 reypal
0
Náhlasit nevhodný komentář
skeptikus/ ale alespoň nadávat u toho můžeme.Přece jim nebudeme salutovat.A to ho vado trasimi ať už drží pysk.
10.8. | 05:16 jansuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
K čemu je vám zbraň, když ji ve finále nesmíte použít?
9.8. | 23:28 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Petr Kelenda.Asi tusis proč?
9.8. | 23:27 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Tito tzv.slusni držitele jsou ve všech případech pachateli vražd či několikanásobných vražd.
9.8. | 17:10 undatra
1
Náhlasit nevhodný komentář
A každá sbírka historických zbraní na zámku či v muzeu je semeniště terorismu .
9.8. | 17:06 skeptikus
6
Náhlasit nevhodný komentář
..co se vám nezdá? 80% naší legislativy tvoří nařízení Bruselu, kde Češi můžou ovlivnit akorát tak velký howno. Tak asi tak pokud je řeč o nějaký český suverenitě v německofrancouzský unii. My v ní nejsme abychom něco diktovali nebo vyjednávali, naše úloha je poslouchat a vykonávat..
9.8. | 17:01 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Petr Kelenda - Asi tak.
9.8. | 17:01 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jen se braňte, je ale divné, že se bráníte jen někdy. Tolik nesmyslných nařízení, omezení, regulací a Kvót. Europoslanec Petr Mach je snad jediný, který bojuje, ale nemá podporu ani v ČR ani ve světě, takže asi toho moc nedokáže. Snad bude úspěšný ve volbách - Svobodní.
9.8. | 16:21 Petr Kelenda
3
Náhlasit nevhodný komentář
Naprosto zbytečná žaloba.Brusel je na ČR vysazen a žádný soudní spor nikdy nevyhrajem.Je to jako čurat proti větru.Jen se to obrátí proti nám!