Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.3. 2016 21:35
Jednání Sněmovny

O veřejné zakázky Agrofert nepřijde. Babiše chtějí omezit jinak

Zdroj: TV Nova

Poslanci nepřijali návrh zákona, podle kterého by se nemohly o veřejné zakázky hlásit firmy, v nichž má člen vlády 10% podíl. Vládní koalice se kvůli návrhu rozhádala, ČSSD ale nakonec návrh nepodpoří. Novela by uškodila hlavně ministrovi financí Andreji Babišovi, který vlastní skupinu Agrofet.

Společnosti ze skupiny Agrofert se budou moci dál ucházet o veřejné zakázky. Opoziční TOP 09 dnes ve Sněmovně neprosadila úpravu, podle které by se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl.

 

Dolní komora návrh odmítla v dílčím hlasování o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek. Pro bylo 77 ze 162 přítomných poslanců, ke schválení bylo nutných 82 hlasů.

 

Úprava mířila především na ministra financí Andreje Babiše (ANO), který je zároveň vlastníkem skupiny Agrofet. Kvůli návrhu se proto koalice rozhádala. KDU-ČSL se rozhodla zákon podpořit, sociální demokraté o tom nejdříve mluvili také. Nakonec však návrhu podporu nedali.

 

"Zdá se, že návrh je v rozporu s evropskými pravidly," vysvětlil konečné rozhodnutí místopředseda ČSSD Jan Chvojka. Na to už dřív upozorňovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) a dnes to před poslanci zopakovala.

 

Na situaci už reagovala opozice. "Dopadne to jako vždycky. ČSSD několik dní tvrdila, že to fakt udělá, že ten konflikt zájmů oddělá a dnes se podělá," uvedl na Twitteru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

Předseda ODS Petr Fiala poukázal na to, že ČSSD si dala na billboardy heslo, že stát není firma, ale Babišovu moc omezit nechce. "Je to pokrytecké jednání, raději měli mlčet," napsal na Facebooku Fiala.

 

 

Babiš prohlásil, že pokud by bylo schváleno, vyvstala by otázka, zda má koalice smysl. Později v nadsázce podotkl, že si zřejmě bude muset vzít svou partnerku Moniku, aby na ni mohl firmy převést.

 

Ve hře je ale i další Plíškův pozměňovací návrh, který míří na Babiše. Do novely zákona o střetu zájmů chce poslanec TOP 09 přidat pravidlo, podle kterého by ministři nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň dvě pětiny hlasovacích práv.

 

 

Vládní novela je nyní před druhým sněmovním čtením ve výborech, které její projednávání prozatím přerušily. A právě na tento předpis se chce ČSSD soustředit. "Tady je postoj jasný. Říkáme ho pořád dokola," uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

 

"Tam chceme řešit střet zájmů politiků, v případě zákona o veřejných zakázkách považujeme za relevantní argumentaci paní ministryně Šlechtové, že tato úprava by mohla být v rozporu s evropskou legislativou," řekl novinářům Sklenák.

 

ČSSD podle něj u návrhu stejně jako u ostatních posuzovala, jestli pomůže, nehleděla na to, že by se mohl dotknout Babiše a možná ohrozit koalici.
 

epa tn.cz / ČTK