Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 2. 2018
nákupy na mazance

Cukr je nejlevnější za 3 roky! Lidé berou obchody útokem a plní auta

Zdroj: TV Nova

Cukr je podle ekonomů nejlevnější za tři roky. Jeho cena šla v posledních měsících dolů zhruba o 30 procent. Ceny sladkostí a zákusků v obchodech přesto neklesají. Podle dodavatelů je to způsobeno nárůstem nákladů dalších produktů potřebných k výrobě. Zlevnění cukru tak zatím ocení jen lidé, kteří si sladkosti připravují sami doma.

Hospodyňky už  se můžou těšit, co všechno na Velikonoce napečou. Některé už si dělají velké zásoby cukru, plní kufry aut a brousí si zuby na mazance a beránky. "Peču pro sebe, peču pro dceru, pro maminku. Buchty kynuté, koláče, štrůdly,..." těší se jedna ze zákaznic.

 

V Karlových Varech kilogram cukru krupice seženete v obchodech za 20 korun. A když je v akci - dokonce za pouhou desetikorunu. Ekonomové sledující ceny v maloobchodě zlevňování cukru registrují už od průběhu loňského roku. "Cena cukru se pohybovala v dubnu přibližně 22,40 za kilogram. V listopadu a v prosinci byla cena o 30 procent nižší - na úrovni 15,50," řekla mluvčí společnosti Nielsen Mária Hukelová.

 

 

A zatímco ceny cukru klesly, výrobky, které obsahují cukr, nikoliv. A podle obchodních řetězců dodavatelé výrobky zatím zlevňovat nechtějí. Čokoládovnám a cukrářským firmám náklady na výrobu klesly jen minimálně. Zlevňovat nemohou a zřejmě nebudou.


"Narostly ceny ostatních dalších surovin. Vejce, tuky, šlehačka obrovským způsobem, máslo. A cukr je malá část ve výrobě oproti ostatním surovinám, ba naopak, potřebovali bychom zdražit," řekla spolumajitelka cukrářské firmy Věra Ondrová. Obchodní řetězce se přesto snaží o cenách výrobků s dodavateli ještě vyjednávat.

František Nyklas/ lud TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?