Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.4. 2017 15:59
ohromné škody

Cyklon Cook udeřil! Nový Zéland bičuje nesilnější bouře za 50 let

Cyklon Cook udeřil na Nový Zéland - sesuv půdy
Zdroj: ČTK

Nový Zéland zasáhla druhá velmi silná bouře. Cyklon Cook do země přinesl extrémně silný vítr, který trhal střechy a vyvracel vzrostlé stromy. Během chvíle spadlo ohromné množství srážek, díky čemuž spoustu domů zasáhly bleskové povodně. Tisíce lidí jsou bez elektrického proudu. Civilní obrana apelovala na lidi, aby zůstali ve svých domovech a ani ráno nechodili kontrolovat škody.

Silný cyklon Cook devastuje Nový Zéland, v regionech Bay of Plenty a Hawke's Bay jsou domy pod vodou, bez proudu je jen v jedné z oblastí podle portálu NZHerald více než 9 tisíc lidí, bouře se mezitím přesouvá přes Severní ostrov.

 

Tísňové linky přijaly desítky hlášení o zatopených domech při bleskových povodních. Extrémně silný vítr, který přesahoval rychlost 120 kilometrů v hodině, vytrhával vzrostlé stromy ze země. Jeden dopadl podle NZHerald přímo na auto, ve kterém byli dva lidé, oba skončili v nemocnici. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti.

 

Poletující větvě poničily na mnoha místech elektrické vedení. Kvůli popadaným stromům je zavřeno velké množství silnic.

 

 

Stovky lidí se před bouří evakuovaly, úřady ostatní obyvatele vyzvaly, aby zůstali ve svých domovech, bouře by měla řádit ještě ráno, proto by lidé neměli chodit kontrolovat škody.

 

 

Meteorologové předpovídali, že cyklon Cook bude nejničivější bouří, která zasáhla Nový Zéland v posledních 50 letech.

 

 

Celá země se ještě vzpamatovává z následků bouře Debbie, která zasáhla Nový Zéland minulý týden. Ta se sice přehnala přes mnohem větší území, byla ale významně slabší.
 

klma TN.cz