Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 5. 2017
obchody s čínou

CzechInvest v Číně chce projekty za 60 miliard. Všechny nevyjdou

Čínský prezident Si Ťin-pching a český prezident Miloš Zeman při podpisu strategického partnerství
Zdroj: ČTK
Čínský prezident Si Ťin-pching a český prezident Miloš Zeman

CzechInvest jedná v Číně o uskutečnění projektů za asi 60 miliard korun. O jednom je již rozhodnuto, o dalších třech by rozhodnutí mohlo padnout do roka. Novinářům to dnes v Pekingu, kde je na návštěvě prezident Miloš Zeman, řekl ředitel CzechInvestu Karel Kučera. Nepředpokládá ale, že by se na všechny projekty podařilo uzavřít smlouvy.

"Jedná se o investice na zelené louce, které by měly zvyšovat kapacitu výroby a služeb v rámci České republiky. Jde nám o projekty, které jsou řádově větší, než byly dojednávány doteď s čínskou stranou," řekl Kučera k jednáním s čínskými firmami.

 

Projekty, které jsou na programu této cesty s prezidentem, se podle něj pohybují ve stovkách milionů dolarů a ve stovkách či spíše tisících pracovních míst. "To znamená, předpokládá se větší dopad do ekonomiky," řekl Kučera. Konkrétní výsledek podle něj ještě závisí na dalším vývoji, například na umístění a na velikosti projektu. "S těmi čínskými partnery, se kterými tu jednáme, tak oni už mají nějaký odbyt v rámci Evropy a už záleží v uvozovkách jen na tom, jestli se naplní všechny objednávky a jestli se naplní další předpoklady obchodu," dodal.

 

Kučera poznamenal, že pokud se sečtou rozjednané obchody, u kterých jsou za zhruba 50 procenty jednání a u kterých je tedy vyšší šance na úspěch, jsou v objemu asi 60 miliard korun. "Kdyby dopadly úplně všechny, což nepředpokládáme, že se stane," řekl Kučera k vyčíslené částce. "Je to zhruba deset až 15 projektů, u některých ještě není vyčíslena hodnota," dodal. Hodnota je podle něj stanovena asi u poloviny z nich a u nich tvoří zmíněných 60 miliard korun.

 

Podpis u žádného z nich ještě není v plánu během současné návštěvy Zemana v Číně. "Zhruba tři projekty by měly být rozhodnuty ještě tento rok, potenciálně do 12 měsíců, jeden projekt je již rozhodnutý a nyní se jedná o velikosti. Je rozhodnuto o nějakém vývojovém a prodejním centru a nyní se řeší lokalizace výroby," doplnil.

 

CzechInvest podle něj využívá, že jsou v Číně vysocí představitelé České republiky, kteří "svou politickou vahou" mohou pomoci při vyjednávání. "Aby klient viděl, že Česká republika vítá zahraniční investice, že o ně má zájem a že státní správa bude ochotna s nimi řešit jakékoli komplikace, k nimž běžně během investování dochází," dodal ředitel Kučera.

 

 

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.5. | 17:18 bobin135
5
Bravo pane prezidente! Jsme rádi, že vás máme. Jen se držte ať nám vydržíte co ...
13.5. | 21:22 Milos Trasimi
-3
Vice než dost Karle z Blbhofu.Stačí se ohlednout.Ne blbe kecat.
14.5. | 05:39 hurvajz01
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ať se vrtnu, kam se vftnu, všude je tu ......................přetrasimováno! :-(((((
13.5. | 23:17 karl-z-bahnhofu
0
Náhlasit nevhodný komentář
Omyl Milosi Trasimi. Ten dobrý muž hlavně buď shání poslanecké náhrady na nákup hnízdečka a nebo dělá naopak (jistě zcela nezištně) dobrý byznys různým byznysmenům, když jim za "přiměřenou" cenu daruje hory & doly i s příslušenstvím !
13.5. | 21:22 Milos Trasimi
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Vice než dost Karle z Blbhofu.Stačí se ohlednout.Ne blbe kecat.
13.5. | 20:31 karl-z-bahnhofu
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kontrolní otázka, soudruzi: Kolik, kde, jakých a za jak moc peněz sehnal projektů třeba takový D.l*u.ho.slav S*r.a.l.botka ?
13.5. | 17:28 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Adi to bude ze jsi Cech a ještě k tomu z Prahy.
13.5. | 17:27 Milos Trasimi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Skala ty jsi fakt blbec.
13.5. | 17:18 bobin135
5
Náhlasit nevhodný komentář
Bravo pane prezidente! Jsme rádi, že vás máme. Jen se držte ať nám vydržíte co nejdéle.
13.5. | 17:14 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Čínský jüan určitě lepší než Euro.