Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 4. 2017
Anketa Vydání do USA

Dahlgren si chce odsedět trest v USA. Nemají tam pro něj podmínky

Kevin Dahlgren
Zdroj: ČTK
Kevin Dahlgren u krajského soudu

Američan Kevin Dahlgren, který dostal od brněnského krajského soudu doživotí za čtyřnásobnou vraždu svých českých příbuzných, si chce odpykat trest ve Spojených státech. Převozu ale možná zabrání skutečnost, že Američané nemají detenční ústavy, do kterého by podle rozsudku měl Dahlgren putovat, pokud jej soud někdy podmínečně propustí.

Dahlgren v květnu 2013 zavraždil v Brně-Ivanovicích svojí sestřenici, jejího manžela a dva syny, u kterých byl na návštěvě. Po činu utekl do Vídně a odletěl do Washingtonu, ale na letišti byl zatčen, umístěn do vydávací vazby a jako vůbec první Američan byl nakonec vydán, aby stanul před českým soudem.

 

V červenci 2016 jej Krajský soud v Brně odsoudil na doživotí. V březnu 2017 rozsudek potvrdil olomoucký Vrchní soud. Dalgren proti rozhodnutí zřejmě podá dovolání. Trest si odpykává ve valdické věznici.

 

Podle informací deníku MF Dnes chce ale první Američan vydaný do Česka usilovat o přesun do Spojených států, kde by si chtěl trest odpykávat blíže své rodině. Jeho žádost bude posuzovat české ministerstvo spravedlnosti.

 

 

S tím, aby si odpykal trest ve vlasti, musí souhlasit také americké úřady a soud, který Dahlgrena odsoudil. Jeho odjezd z Česka ale komplikuje skutečnost, že v Americe neexistuje tzv. zabezpečovací detence. Soud totiž v jeho případě rozhodl, že pokud jej někdy propustí na svobodu, o což si může zažádat po 20 letech, musí zůstat pod dohledem. Podle psychiatrů totiž hrozí, že by mohl chtít svůj čin zopakovat.

 

Anketa

Měl by být Kevin Dahlgren přesunut do amerického vězení?

Hlasovalo 784 lidí.
Právník Kevina Dahlgrena Richard Spíšek potvrdil MF Dnes, že si jeho klient přeje přesun do amerického vězení, ale že neexistence zabezpečovací detence může v přesunu Dahlgrena zabránit.

 

Nicméně nejdřív se obhajoba ještě pokusí zvrátit rozhodnutí soudů nižší instance dovoláním k Nejvyššímu soudu. "Případnou žádost o přesun do USA budeme moct řešit až poté, co rozhodne Nejvyšší soud," řekl Spíšek MF Dnes.

vbo TN.cz