Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 12. 2016

Dálnice na jih Čech - D3 a D4

Výstavba dálncie D3
Zdroj: Profimedia, Slavomír Kubeš / MAFRA
Výstavba dálncie D3

Dálnice D3

Celková délka, 172 km, v provozu 42 km


Na dálniční spojení Prahy s Českými Budějovicemi si řidiči budou muset počkat ještě déle jak deset let! Dálnici provázel spor stavařů s ekology kudy vést komunikaci ve Středočeském kraji. Proto se začala stavět až na 63. kilometru u Mezna. V současné době je ukončen úsek z Mezna do Veselí nad Lužnicí.

 

Další pokračování kolem Veselí nad Lužnicí se už staví a otevřeno by mělo být v říjnu příštího roku. Na něj navazující úsek mezi Bošilcem a Ševětínem byl rozestavěn letos v únoru a otevřen má být v únoru 2019.

 

Vizualizace úseku Borek - Úsilné:

 

Příští rok se snad začne stavět také úsek z Ševětína do Borku, který v roce 2020 přivede dálnici ke krajskému městu a naváže na od loňska rozestavěný úsek, který dálnici připojí na silnici z Budějovic a do Třeboně, který bude tvořit první část obchvatu Českých Budějovic. Ten by měl být dostavěn v roce 2020.

 

Vizualizace úseku mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem

 

Další pokračování směrem k hranicím s Rakouskem by podle ŘSD mohlo být otevřeno v roce 2022. Jenže v té době zřejmě ještě ani nezačne stavba úseku mezi Prahou a stávajícím začátkem dálnice u Mezna. Podle odhadů ŘSD by se totiž středočeská část dálnice měla začít stavět až v roce 2024. Stavba má trvat čtyři roky.

 

Dálnice D4


Celková délka 84 km, v provozu 38 km


Z další dálnice z Prahy na jih Čech ještě není hotová ani polovina. Na rozdíl od ostatních dálnic začínajících v Praze nezačíná D4 na Pražském okruhu, ale až 9 km za ním u Jíloviště. S Prahou jí spojuje čtyřproudová silnice, která ale prochází zástavbou. Dálnice vede z Prahy k Příbrami. Pětikilometrové pokračování až k silnici II/118 je ve výstavbě a otevřeno by mělo být v září 2017.

 

 

Dálnice má končit na křižovatce "Nová hospoda", kde se kříží se silnici I. třídy č. 20. Šestikilometrový úsek z Mirotic na konec u Nové hospody je už 6 let v provozu. Z dalšího pokračování je zvažováno akorát prodloužení do Strakonic. Do dalšího okresního města v jižních Čechách, Písku, se už řidiči dostanou po moderní silnici. Mezi koncem D4 a Pískem má totiž silnice I/20 čtyři pruhy a maximální rychlost 110 km/h.

 

Vizualizace chybějících úseků D4:

 

Mezi oběma úseky ale stále chybí více jak 30 kilometrů. Pět úseků, které je potřeba postavit, má být otevřeno v letech 2020 a 2022.

 

POKRAČOVÁNÍ - DÁLNICE NA ZÁPAD ČECH

vbo TN.cz