Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.10. 2017 21:18
Tropická bouře

Další hurikán udeří na USA! Nate způsobí záplavy i třímetrové vlny

Zdroj: TV Nova

Na Spojené státy a Mexiko se žene další pohroma! Tropická bouře Nate přes noc zesílila na hurikán prvního stupně, rychlost větru dosahuje až 130 km/h. Na USA má udeřit dokonce jako hurikán 2. stupně. Úřady už varují před povodněmi a až třímetrovými vlnami.

"Nate zesílil na hurikán první kategorii," informovalo americké Národní centrum pro hurikány v pátek pozdě večer. Bouři provází vítr až o rychlosti 130 km/h. Oko hurikánu se v současnosti nachází asi 700 kilometrů jižně od Yucatánu. Píše o tom portál CNN.

 

Už o víkendu by měl hurikán udeřit v Mexiku, hlavně v oblasti turistického letoviska Cancún. Meteorologové kromě silného větru varují před přívalovým deštěm a vlnami, které mohou dosáhnout až výšky tří metrů. Ve Střední Americe zabil hurikán 28 lidí.

 

Podle předpovědí se poté hurikán Nate přesune na americké pobřeží v Mexickém zálivu. Úřady v Louisianě a Mississippi vyhlásily stav nebezpečí a část obyvatel už evakuují. V neděli by měla bouře udeřit na New Orleans, které před 12 lety poničil hurikán Katrina.

 

 

Tropická bouře Nate už napáchala obrovské škody v Kostarice, Nukaraguy a Hondurasu. Zabila nejméně 22 lidí, po dalších desítkách obyvatel pátrají záchranáři. Poničila také domy, silnice i auta a způsobila rozsáhlé záplavy.

 

Nate bude už třetím hurikánem, který za posledních šest týdnů zasáhne Spojené státy americké. Před ním v oblasti řádily bouře Harvey a Irma.

epa TN.cz