Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2018 12:08
Lavinové neštěstí

Další lavina zabíjela. Ve Vysokých Tatrách zemřel polský horolezec

Záchrana v lavině
Zdroj: Horská záchranná služba Slovensko

Skupina polských horolezců strhla v neděli ve Vysokých Tatrách lavinu, která dva z nich zcela zasypala. Pětatřicetiletý muž nepřežil, třicetiletá žena v kritickém stavu bojuje v nemocnici o život. Informovala o tom slovenská Horská záchranná služba.

Záchranáře zavolal jeden z horolezců, kterého lavina nezasáhla. Když se Horská služba se záchranným vrtulníkem dostala na místo neštěstí, prohledávali již místo kolemjdoucí skialpinisti. Svědkové nehody zasypané osoby našli, vyhrabali a začali s oživováním. S resuscitací poté pokračovali přivolaní záchranáři.

 

Podchlazená žena byla ve vážném stavu transportována do popradské nemocnice a následně do Košic. Muže se přes veškerou snahu nepodařilo zachránit. Přítomný lékař konstatoval smrt ještě na místě neštěstí. „Tělesné pozůstatky muže byly transportovány do Starého Smokovce,“ uvedla na svém webu slovenská Horská záchranná služba.

 

 

Horská záchranná služba rovněž varuje všechny návštěvníky Vysokých Tater před 3. stupněm lavinového nebezpečí z pětistupňové škály. Při takovém nebezpečí je situace na horách velmi zrádná a uvolnění laviny na příkřejších svazích je možné již při menším zatížení. Podle horské služby vyžadují túry velkou opatrnost a výbornou znalost lavinové problematiky.

sih TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama