Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.4. 2018 07:26
Rozporuplné reakce

Damašek i Moskva kvůli útoku zuří, NATO úder naopak kvituje

Putin a Trump na jednání G20
Zdroj: Profimedia

Úder armád USA, Francie a Velké Británie na cíle v Sýrii pochopitelně vyvolal velmi silné reakce na mezinárodním poli. Jedni ho odsuzují, jiní naopak kvitují.

Dnešní vojenský zásah Západu proti Sýrii je urážkou ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámil ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. "Upozorňovali jsme, že taková akce bude mít svoje důsledky," uvedl diplomat ve svém prohlášení. "Naše varování byla ale ignorována," dodal podle agentury AFP.


"Urážet ruského prezidenta je nepřijatelné a nepřípustné," dodal Antonov podle agentury Reuters. Také upozornil, že "USA jako majitel největšího arzenálu chemických zbraní na světě nemají morální právo obviňovat jiné země".

 

Syrské státní sdělovací prostředky dnes označily trojstranný vojenský útok USA, Francie a Británie za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva. Podle nich je ale zásah odsouzen k neúspěchu a také nezachrání teroristy působící v Sýrii. Nejmenovaný činitel syrského režim sdělil podle agentury Reuters, že úřady nyní vyhodnocují škody.


 

Íránské ministerstvo zahraničí ostře odsoudilo dnešní raketový útok USA, Francie a Británie proti Sýrii a varovalo před následky, které to může mít v regionu. Informovala o tom televize Al-Manár, která patří libanonskému Hizballáhu, tedy spojenci Damašku a Teheránu.


Severoatlantická aliance vyjádřila podporu dnešnímu vojenskému zásahu Spojených států, Francie a Británie proti Sýrii. Intervence povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu, oznámil ve svém prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.


NATO neustále odsuzuje pokračující používání chemických zbraní Sýrií jako jasné porušování mezinárodních norem a dohod. Používání chemických zbraní je nepřijatelné a pachatelé se musejí ze svých činů zodpovídat.

tn.cz / ČTK
Reklama