Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.4. 2018 11:43
útok na agenta

Dceru agenta Skripala propustili z nemocnice. Ukryli ji na tajné místo

Sergej Skripal a jeho dcera Julia
Zdroj: ČTK / profimedia

Dceru bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala Juliji, která byla na počátku března v Anglii spolu se svým otcem otrávena nervově paralytickou látkou, propustili v pondělí z nemocnice a odvezli na bezpečné místo.

S odvoláním na blíže neurčený zdroj o tom dnes informovala britská televizní stance BBC. Skripalová minulý týden vydala prohlášení, že sílí každým dnem a že se těší, až nemocnici opustí.

 

Skripal a jeho dcera byli otráveni počátkem března v jihoanglickém městě Salisbury. Od té doby byli hospitalizováni v místní nemocnici. Skripal v péči zdravotníků podle dostupných informací nadále zůstává. Vyjádření lékařů se čeká podle Sky News dnes dopoledne.

 

Podle Británie použil kdosi k útoku nervově paralytickou látku novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu. Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

 

 

Minulý týden lékaři oznámili, že se "rapidně zlepšuje" i zdravotní stav šestašedesátiletého Sergeje Skripala. Už dříve informovali o zlepšení stavu třiatřicetileté Skripalové, ruské občanky, která byla na návštěvě u svého otce žijícího v Británii. Moskva si po celou dobu hospitalizace Skripalové stěžovala, že její konzulární pracovníci nemají k ruské občance přístup.

 

Odvetná akce Ruska. Země vyhostí diplomaty: 

 

ČTK
Reklama