Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 5. 2017
dotační skandál

Dejte peníze na sport, jinak hrozí kolaps, vyzývá vládu Unie sportu

Miroslav Jansta
Zdroj: Mediafax
Miroslav Jansta je předsedou České unie sportu - ilustrační foto

Delegáti valné hromady České unie sportu (ČUS) vyzvali vládu, aby neprodleně zajistila financování sportu, a to včetně fotbalu, jinak hrozí kolaps českého sportu. Kvůli dotační aféře letos sportovní svazy, jednoty a servisní centra v regionech nedostaly prostředky na svou činnost.

"Je ohroženo fungování českého sportu. Situace je horší, než byla při pádu Sazky," uvedl předseda ČUS Miroslav Jansta. "Je to vážné, protože není vyplaceno padesát procent programů, které měly být vyplaceny do konce března," řekl.

 

Do sportu letos zamířila zhruba miliarda, která je určená na reprezentaci a mládež. Zbytek dotací (celkem je ve státním rozpočtu na sport vyčleněno šest miliard) byl pozastaven v souvislosti s podezřením, že se na rozdělování peněz na investice domlouvala bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou. Oba jsou ve vazbě.

 

 

V pátek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová po mimořádném jednání Národní rady pro sport uvedla, že sportovní svazy dostanou na svou činnost v červnu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. "To jsem přivítal, ale je třeba říct, že tím jedině plní svoji povinnost," uvedl Jansta. Zbytek peněz obdrží sport po novém posouzení žádostí.

 

Zároveň Valachová a Národní rada pro sport vyzvaly Fotbalovou asociaci ČR k předložení podrobné zprávy o vnitřním financování. Teprve po prostudování tohoto dokumentu se bude řešit další postup financování fotbalu. Vedení ČUS si ale myslí, že by finance k fotbalovým klubům měly doputovat přímo od státu. "Jakoby fotbal byl něco špatného a nebyl součástí sportovního hnutí. Nemůže být odstřižen, peníze jsou především směřované do klubů a jednot," prohlásil Jansta.

 

Delegáti v prohlášení uvedli, že jsou zásadním způsobem porušovány zásady vlády pro financování neziskového sektoru, podle kterých již měla být ke konci března vyplacena nejméně polovina všech neinvestičních dotací. Současně žádají vládu, aby zajistila okamžité personální posílení úseku sportu na ministerstvu, aby byla obnovena jeho plná funkčnost.

 

 

"Úsek pro sport nebyl posílen o sportovní legislativu a ekonomiku. Potřebujeme tam mít odborníky. Už letos vázlo zpracování programů a rozdělování peněz, protože ty lidi na to nestačí. Je vidět, že stát v tom zaspal," řekl Jansta.

 

Zároveň sportovní funkcionáři vyzvali vládu, aby vypracovala systém podpory a rozvoje. "A to v souladu se směrnými dokumenty Evropské unie a v souladu s již schválenými koncepcemi rozvoje sportu v České republice," stojí v prohlášení.

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.5. | 13:58 Stary Sedyvlk
19
Sport by měl být na amatérské bázi a ne závislý na financích státu ,když už tak ...
13.5. | 15:32 jaroslav fojtík
0
Pichav - HEJ HOLKA NEVIDEL SIPES DARKA? FSEMOHOUCI JDE KOLECKO MOUKU A PRUKAZ ...
14.5. | 19:47 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli chceš love tak okoupat, lubrikaci a hybaj do konspiračního bytu.
14.5. | 11:03 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Chaimi je nejfrekventovanější jméno altajských koz. Odtud vítr vane.
14.5. | 11:01 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
https://youtu.be/kmYw5Y2HpLo psychoguitarporno
14.5. | 05:31 hurvajz01
1
Náhlasit nevhodný komentář
Hele, trasími, neber si taťuldu do huby. Nebo na tebe pošlu Žerýka, a ten tě kousne do pr.....le!
14.5. | 00:00 Ukradeny Trotl
5
Náhlasit nevhodný komentář
Kolaps čeho? Čutálístů? Hokejek? To jako, že: https://goo.gl/CDEHll nebudou hrát a budou stávkovat za vyšší mzdy? A nebo nebudou mít prachy na ty svoje modelíny jako ta Řepka olejka? :D Ať jdou klidně k lopatě, tam budou užitečnější a neřvou.
13.5. | 22:07 Milos Trasimi
1
Náhlasit nevhodný komentář
A taky tím rádoby českým bohem arnold- rimmer a ruzovelozisko.No to jdou mi nicky.Už to svědčí o tom ze jsou pořádně jebnuti na hlavu.Já bych si třeba nedal nick Roman Skala.Taaakovaa piiicovina!!!
13.5. | 22:05 Milos Trasimi
1
Náhlasit nevhodný komentář
Někdo by se mel těmito jedinci začít konečně zabývat.Nejen orgány činné v trestném řízení ale hlavně psychiatři.
13.5. | 22:03 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Psychology by jisté zarazil tento fakt s já ačkoliv mám velký smysl pro abstrakci bych něco takového nevytvořil ani nenapsal.A opravdu se pifivuji nad moralizovanim dotyčných jmenovaných jedinců.Skala skeptikus lada48 spejbl112 maxfox Hejtmanem a hlavně Nemergut.
13.5. | 22:01 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Me ani neurazi komentáře Skály skeptiků se a několika dalších ve kterém zmiňují zoofilii či incest.Spíše me zarazí fakt s jakou precizností popisují pohlavní akt a účastníky.Něco takového může jen napsat jen ten kdo ma s takovými věcmi bohaté zkušenosti.
13.5. | 21:18 Milos Trasimi
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tak já teda ano.A s chuti sobě vlastni.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme